Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Koczkáné Redele Ilona

vasárnap, 11 szeptember 2022 09:43

Mobilitás Nizzában

A Europass Teacher Academy által szervezett Integrating Creativity and Innovation into Teaching & Instructional Strategies to Address the Diverse Needs of All Students’ elnevezésű kurzust a franciaországi Nizzában tartották. A helyszín tökéletes volt: nemcsak a város, de a képzésnek helyet adó International House épülete is. A tanfolyam két egyhetes kurzusból állt.

Az első héten tanárunk, Matheiu Delamarre volt: vidám, humoros, nagyon lelkes, magával ragadó személyiség. Amellett, hogy élvezetessé tette az órákat, mindent elkövetett azért, hogy valóban új ismereteket adjon át nekünk. A csoportot 10 résztvevő alkotta: 4 magyar, 3 lengyel, 2 olasz és 1 szlovák pedagógus, akikkel öröm volt együtt dolgozni.

A kölcsönös bemutatkozás és az iskolák prezentációi után a kreativitás és az innováció volt óráink fő témája. A jelenlegi gyakorlatok megosztása mellett foglalkoztunk az oktatás változásával, az ezzel járó kihívásokkal, a motivációval, a gondolkodás láthatóvá tételével, a tanulóközpontú megközelítéssel, az autentikus értékeléssel. Különösen élveztem, hogy olyan új digitális alkalmazásokat ismerhettem meg mint a Baamboozle, Nearpod, Flipgrid, EDPuzzle.

A második héten Dimitris Zisimopoulos oktatott bennünket: 2 magyar, 3 ír, 4 olasz és 3 román résztvevőt az inkluzív oktatásról. Foglalkoztunk az UDL, azaz az Univerzális tervezés a tanulásban elveivel, alkalmazásával, tervezésével, gyakorlati megvalósításával, a differenciálással és az egyénre szabott tanítással, a differenciált értékeléssel. Olyan stratégiákat tanultunk, amelyek segítségével a különleges bánásmódot igénylő tanulók számára is könnyebbé és élvezetesebbé válhat a tanulás. Megismerhettem a School Education Gateway oldalán található, magyarul is kitölthető Az iskolákban és azok környezetében megvalósított befogadással kapcsolatos önértékelési eszközt is.

Kellemes légkörben, változatos páros és csoportos feladatok megoldása során tanultam új dolgokat, ismertem meg kollégákat. Örültem annak, hogy nemcsak a képzés által nyertem új információkat, hanem a résztvevők intézményeiben alkalmazott jó gyakorlatokba is betekintést kaphattam. A kulturális programok, a szabadidős tevékenységek pedig színesítették, teljessé tették a tanfolyamot. Jártam a Riviéra városaiban: Cannesban, Monacoban, Antibesban, Ézeben, ami feledhetetlen élményeket adott.

Köszönöm a Hungary-Expert csapata segítségét, amit iskolánk sikeres mobilitásainak megszervezésében és lebonyolításában nyújtottak!

https://erasmuslearning.wixsite.com/bbai-erasmus2020

 

vasárnap, 18 szeptember 2016 14:50

Két hét Firenzében a kiégés ellen

Az Erasmus+ KA1 Mobilitási pályázat keretében a firenzei EUROPASS Centro Studi Europeo intézmény által szervezett ’Teaching strategies, conflict management and emotional literacy’ c. kéthetes kurzusra jelentkeztem. Sajnos az csak utólag derült ki, hogy ez a kéthetes kurzus gyakorlatilag nem más, mint két különböző, egyhetes képzés egybeolvasztása. Így a ’ Classroom Management Solutions for Teachers’ és a ’Satisfactory School Experience’ továbbképzések résztvevője voltam 2016. augusztus 15-26. között.

A képzés jó hangulatú, kellemes helyszínen zajlott. A tanárok és az Erasmus gyakornokokként dolgozó asszisztensek rendkívül segítőkészek, barátságosak voltak.

A két kurzus tematikája számos fontos és érdekes területet – motiváció, szabályok felállítása, viselkedési problémák, fegyelem az osztályban, megfelelő kommunikáció és kapcsolat, értékelés, flipped classroom – fordított osztályterem, kiégés megelőzése, kreativitás és kritikus gondolkodás – érintett. A foglalkozások 9:00-től 14:00 óráig tartottak, ami azt jelentette, hogy mindenből csak ízelítőt kaptunk, elmélyülésre nem igazán volt időnk.

Mindkét héten egy-egy Firenzében élő, amerikai oktató tanított bennünket. Dr. Sheila Corwin és Dr. Susan M. Gagliano lendületes és élvezetes óráin az első héten az elmélet, a másodikon a gyakorlat dominált. Sheila kurzusán csupán hárman voltunk, rajtam kívül két fiatal spanyol kolléga. A kis csoportlétszám lehetővé tette, hogy az egyes témákban saját tanítási tapasztalatainkat, ötleteinket is megoszthassuk egymással.

A második héten már hétre bővült a létszám: egy görög és egy török házaspár, illetve két lengyel kolléganő személyében. Mivel Susan szakmai tanácsadóként is dolgozik, az osztályteremben adódható problémák gyakorlati megközelítése mellett több, a mindennapi tanításban is jól használható ötlettel, érdekes videóval ismertetett meg minket.

A szabad délutánok lehetővé tették, hogy Firenze jó néhány híres múzeumát, látnivalóját felkeressem, s megcsodáljam. Az iskola fakultatív városnéző programot is szervezett, melyet egyik munkatársuk vezetett. Yasmin Latina kiváló idegenvezetőnek bizonyult, aki olyan információkat is elárult a városról, melyeket az útikönyvekben nem olvashatunk. A hétvégeken szervezett kirándulásokon vehettünk részt. Én két egész napos túrát választottam: Pisa és Lucca, illetve San Gimiano, Siena és Chianti szépségeit láthattam.

Feledhetetlen élményekkel tértem haza. Köszönet illeti ezért Förster Anitát, aki rengeteget segített abban, hogy pályázatunk sikeres legyen!