Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Cserkuti Zsuzsa

szombat, 24 szeptember 2016 10:39

Teachers of Young Learners, Broadstairs

Iskolánk – a Solymári Hunyadi Mátyás Német Nemzetiségi Általános Iskola a Tempus Közalapítvány Erasmus+ programján támogatást nyert Úton a 21. századi tanár felé projektünkhöz, ezért a nyári szünetben egy kéthetes továbbképző kurzusokon vehettem részt Nagy-Britanniában.

A kurzust – melynek pontos címe: English Language and Professional Development Course for Teachers – Teachers of Young Learners Broadstairsben, Anglia dél-keleti tengerpartján a Hilderstone College English Studies Centre szervezte. A mobilitásom ideje 2016. július 4-től 15-ig tartott.

A kurzusról számos elméleti és rendkívül jól hasznosítható gyakorlati tapasztalattal térhettem haza.

A kurzuson délelőttönként inkább elméleti, míg délutánként inkább gyakorlati oktatásban részesültünk. Az első héten délelőttönként csupán 5 főből állt a csoportunk (két olasz, egy spanyol és egy osztrák kolléga rajtam kívül), majd a második héten még négy svájci kollégával bővültünk; de még így is viszonylag alacsony létszámmal vehettünk részt az órákon, így azok nagyon oldott hangulatban, interaktívan zajlottak le. A délutáni órákon mindvégig csak ketten voltunk, így ekkor az egyéni igényeink teljes mértékben megvalósulhattak.

Tanáraink – Tessa Woodward, Seth Lindstromberg és Jon Carr – mindenben nagyon segítőkészek és szakmailag felkészültek voltak, és számos, igényesen összeállított, a későbbi tanításaink során jól felhasználható segédanyaggal láttak el.

A kurzuson az érintett témaköröket mindig a tanításunk során alkalmazható módszerek tükrében dolgoztuk fel; ezért számos ötletet egészen biztosan fel fogok tudni használni a tanításom során. A teljesség igénye nélkül ki szeretném emelni az ‘ice-breaker’ gyakorlatokat, a képleírás technikáit, a megtanult szavak és kifejezések ismétlésére és ellenőrzésére használható módszereket, a szóbeli előadások technikáit, a vers-és énektanítás változatos módszereit, valamint a tanulói fogalmazások megkönnyítését célzó eszközöket.

A mobilitás során a tantermen kívül is tapasztalatokat gyűjthettem. A környéken tett kirándulásokon, a Canterbury-ben, Londonban és Whitstable-ben tett városlátogatások alkalmával megcsodálhattam a helyi nevezetességeket, személyesen tapasztalhattam a kulturális különbségeket, valamint a szállásadómmal folytatott beszélgetések során az eltérő szokásokat is testközelből érzékelhettem.

Ezúton is ki szeretném fejezni köszönetemet a Tempus Közalapítványnak, hogy a támogatásukkal eljuthattam erre a rendkívül tanulságos és élményekben gazdag útra, mely segítségével a jövőben még eredményesebben végezhetem a munkámat.

http://www.solymarialtalanos.hu/alapiskola/erasmus-2/