Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Szabóné Kratzer Zsuzsa

szombat, 08 október 2016 16:41

English in the Primary Classroom

English in the Primary Classroom

in Brighton

A solymári Hunyadi Mátyás Német Nemzetiségi Iskola tanáraként, a Tempus Közalapítvány támogatásának köszönhetően két hetes, nyelvi és módszertani képzésen vehettem részt a dél-angliai Brightonban, az English Language Centre szervezésében.

Az iskola a város központjában, egy csendes park szomszédságában egy szép, régi klasszikus épületben található annyira közel a tengerhez, hogy a tanterem ablakából minden reggel megcsodálhattuk páratlan szépségét. Párhuzamosan három tanárképző tanfolyam indult az intézményben, összesen kb. 30 tanár részvételével.

A spanyol, lengyel, brazil, német, cseh, svájci, osztrák iskolákból érkező tanárkollégák három csoportban, különböző témákban képezték magukat.

A kurzus, amelyre jelentkeztem, English in the Primary Classroom címet viselte és tartalmazott módszertani, nyelvi és kulturális elemeket is. Kilencen voltunk a csoportban, de a délutáni órákon gyakran voltunk mind együtt, így lehetőségünk nyílt még tágabb körben a tapasztalatainkat megosztani.

A tanfolyam tematikáját tekintve rendkívül széles körben ígért fejlődést és a megvalósításban sem kellett csalódnunk. A nagyon igényesen, szisztematikusan felépített órák, a változatos munkaformák, a jól előkészített, átgondolt tananyag, gyakorlatias, jól használható ötleteket adott, melyeket lelkesen gyűjtöttük az első napon kapott dossziénkba. A két hét alatt többek között foglalkoztunk csoportdinamikával, a modern angol nyelv változásaival, a különféle nyelvi készségek fejlesztésének módszereivel, lehetőségeivel. Megvizsgáltuk, hogy a mesék beépítése, a tanórába, illetve ezek dramatizálása, továbbá a különféle játékok, filmek és zenék hogyan színesíthetik óráinkat. Megismerkedtünk az IKT eszközök használatában rejlő nyelvi lehetőségekkel is.

Nagy tapasztalattal rendelkező tanáraink mindig nagyon felkészülten, tudatosan és változatosan vezették az órákat. Gyakorlatban bemutatták azokat a módszereket, ötleteket, melyekről beszéltünk, így magunk is mindent kipróbálhattunk, hogy vajon működik-e? Többnyire párban, illetve csoportban dolgoztunk, de voltak szemináriumok és előadások is, ahol a nyelvtanítás aktuális elméleti kérdéseiről hallhattunk, mint pl. az Evidence-based teaching. A tanfolyam végén mindenkinek órarészletet kellett terveznie és azon keresztül bemutatni, hogyan fogja tudni alkalmazni a tanultakat a saját tanítási gyakorlatában, majd tanárunk vezetésével együtt értékeltük, megbeszéltük a látottakat.

A tanulmányi út egyik fénypontja a Carlton Hill Általános Iskolába tett látogatás volt, ahol miután megismerkedtünk az angol oktatási rendszer felépítésével, változásaival, lehetőségünk volt megtekinteni, hogyan is működik egy iskola a gyakorlatban. Órákat látogattunk és lehetőségünk volt az iskola igazgatójával is elbeszélgetni, aki nagyon kedvesen és őszintén osztotta meg velünk gondolatait és válaszolt a kérdéseinkre.

A nyelvi fejlődésre, a tapasztalatok gyűjtésére azonban nem csak a tanórákon nyílt lehetőségünk. Az iskola minden délutánra társasági programok széles választékával készült. A beszélgető-kör, a filmklub, a sportrendezvények, a számtalan kirándulás remek lehetőséget kínált, tapasztalatcserére, a jó gyakorlatok megosztására. Remélem, hogy az itt elkezdett beszélgetések a jövőben is folytatódnak és közös projectek, szorosabb együtt működés is kialakulhat a megismert tanárok, illetve iskolák között.

A kirándulások során eljutottunk Windsorba, Etonba és Oxfordba is. Portsmouthban, a királyi haditengerészet bázisán, megtekintettük Nelson admirális győztes hajóját a Victory-t . Természetesen nem hagyhattuk ki a közelben található fenséges szépségű Seven Sisters sziklákat sem. Történelmi időben lehettünk jelen az országban, hiszen néhány nappal a Brexit után még mindig nagy érzelmeket kavart a mindenkit megosztó döntés és eldőlt a következő miniszterelnök személye is. Próbáltuk nyomon követni az eseményeket, véleményeket.

Sokat segített ebben a szállást adó, rendkívül tájékozott és beszédes házinéni aki, minden étkezés alkalmával nem csupán finom ételt, hanem több órás beszélgetési lehetőséget is kínált.

A fentiek tekintetében meleg szívvel tudom ajánlani ezt a továbbképzést minden kollégámnak, mely a szakmai fejlődésen és megújuláson túl, számos barátságot, páratlan élményeket adott, melyeket a jövőben jól tudok majd használni saját tanítványaim javára.