Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Varga Géza Jánosné

kedd, 15 augusztus 2017 19:07

Hola Barcelona!

Az Egri Balassi Bálint általános iskola tanáraként az Erasmus+ program keretén belül egy hetet tölthettem el Barcelonában idén júliusban. Kurzusom címe: „Life coaching for teachers: happy teachers for better students”.

 Nagyon fontos, hogy a tanár kollégák lelkiekben erősek legyenek, eredményeket érjenek el, önbizalmuk megerősödjön, hatékonyan kezeljék a felbukkanó akadályokat. Életvezetési tanácsadás, amely elősegíti boldogulásunkat, kiegyensúlyozottá tesz az élet minden területén. Jobb életminőséget biztosít, amely pozitív hatással lesz környezetünkre. Könnyebben tudjuk beosztani időnket, mely a hatékonyság, eredményesség növelésére szolgál. A konfliktuskezelés is sikeresebbé válhat. Ha a tanár képes a problémái kezelésére több segítséget nyújthat diákjainak.

 És ez volt a kurzus fő célja, hogy különböző módszerek elsajátításával pozitív gondolkodású gyerekeket nevelhessünk. Négy finn, kettő horvát, egy cseh két portugál és jómagam valamint olasz tanárunkkal igazán nemzetközi csapatnak voltam tagja. Kicseréltük tapasztalatainkat, melynek során itt is bebizonyosodott a finnek előremutatása, de az is kiderült, hogy a Portugáliában tanárnak lenni nehéz. Beszélgettünk a „flow-élmény” felismerésének és elérésének módjairól is.

Nagyon sok érdekes új módszert ismertem meg, melyeket munkám során jól fogok tudni hasznosítani. 

Mindezt Barcelonában egy gyönyörű, mozgalmas városban sajátíthattam el. Kirándulás keretében, tárlatvezetőnk megmutatta a leghíresebb épületeket a katalán fővárosban és megcsodálhattam Gaudi munkásságát is. Hasznos, eredményes időt töltöttem el melynek során ismét gyakorolhattam az angol és a spanyol nyelvet.

Köszönöm a magyarországi Erasmus+ szervezőinek segítő munkáját!

szerda, 09 november 2016 10:11

Firenze a reneszánsz bölcsője

Mindezt láthattam, éreztem, megfoghattam, megtapasztalhattam 2016 októberében, amikor egy hetet tölthettem el a csodálatos Firenzében az Erasmus+ program keretében.

A tanfolyam címe: Active Art: Undrestanding and Enjoying Art in the Classroom and Beyond. A kurzus célja volt bevezetni minket, tanárokat a művészet pszichológiájába. Ennek érdekében a témát számos úton közelítettük meg, belekukkantva az agy működésének apró részleteibe, és vizsgálva, milyen eltérő módon érti meg az egyén az őt körülvevő világot.

Megvitattuk, milyen pozitív hatással bír a művészet tevékenységeinkre, közérzetünkre. Beszélgettünk a „Happiness Teacher” fogalmáról, miszerint a tanár legfontosabb feladatai közé tartozik a pozitív légkör kialakítása, amely elősegítheti a megfelelő mentális szokások kialakítását, már kisiskoláskortól kezdődően. A cél, hogy pozitív és boldog osztályközösségeket alakítsunk ki, melyben az aktív művészet fontos szerepet játszhat.

A foglalkozások minden reggel 9-től 14-ig tartottak. Nem volt könnyű a szakszavak megértése, állandó figyelmet igényelt tőlem. Marta Mandolini művészterapeuta szakmai hozzáértése kiváló, sokat tanultam tőle. Meditációs tréningeken vettem részt, melynek célja a tanulási folyamat megkönnyítése, a diákok motiválása, figyelmük erősítése.

A kurzus két holland, két finn és egy lengyel kollégával indult. Bemutattuk iskoláinkat, beszélgettünk diákjainkról, a problémákról, tapasztalatokat cseréltünk. Kicsit irigykedve néztem fényképeiket szaktantermeikről és azokról a lehetőségekről, amivel tanulóik rendelkeznek.

Délutánonként „nyakamba vettem” a várost. A EUROPASS-nak köszönhetem, hogy nem kellett sorokat várnom a műemlékek megtekintéséhez, előre foglaltak nekünk jegyeket. Az egész napos kirándulást is ők szervezték Toscana gyönyörű kisvárosaiba.

Az estéket „olasz családomnál” töltöttem, ahol egy igazi nemzetközi csapatnak lehettem tagja. Ahol a kolumbiai vagy a hawaii vagy éppen a svájci diák együtt kóstolgatta az Egri Bikavért vagy a svájci csokoládét miközben Paolo a családfő spanyol dalt énekelt és táncolt. Szóval „tutto bene” vagyis minden jó volt, ahogy az olasz mondaná. Köszönöm a lehetőséget, hogy részt vehettem ebben a projektben a tanultak jó részét alkalmazni fogom tanításom során.