Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Varga Zsófia

csütörtök, 07 október 2021 10:12

Methodology and Language Development in Dublin

Methodology and Language Development

Dublin, 2021

 

Immáron második alkalommal vettem részt külföldi képzésen az Erasmus+ pályázatnak köszönhetően. A világjárvány nem tette lehetővé, hogy tavaly utazzunk ki az általunk választott tanfolyamokra, ezért a 2020-as képzések 2021 nyarára tolódtak. A programban idén tízen vettünk részt a tanári karból. A pandémia sajnos több kollégámnak is megnehezítette az utazás megszervezését. Azonban az általam választott képző, valamint a szállás, amit biztosítottak, tárt karokkal várt, így a szervezés nem okozott számomra különösebb problémát.

A mobilitásra való felkészülés ideje alatt a tanártovábbképzések által feltüntetett kurzusokon belül  ismét az angol nyelvi oktatást érintő tanfolyamokra koncentráltam. Hosszas utánajárás után, a választásom végül a CES (Centre of English Studies) iskolának a Methodology and Language Development képzésére esett, ahol a módszertani ismeretem bővítése mellett, angol nyelvi fejlesztés zajlott. Ezután motivációs levelet írtam és kitöltöttem az oktatók által elküldött dokumentumokat, augusztusban pedig elutaztam Dublinba a továbbképzésre.

Ismét óriási előny volt számomra, hogy anyanyelvi környezetben tapasztalhattam meg különböző oktatási eljárásokat. A kint töltött két hét folyamán számos új ismeretre tettem szert. Az iskola Dublin belvárosában volt, ahol minden nap reggel kilenctől délután egy óráig tartottak az óráim. A csoportban kilencen tanultunk, egy cseh, két szlovák, három lengyel, valamint velem együtt hárman voltunk magyarok. Tanárunk egy különösen jó humorú, ír férfi volt. Az órák mindig remek hangulatban teltek, a délutánok további részében pedig választható programjaink voltak. Lehetőségünk volt részt venni az iskola által szervezett kirándulásokon, városnézésen, múzeumlátogatáson, valamint egy héten két alkalommal maradhattunk is az iskolában előadást hallgatni az ír kultúráról, és irodalomról.

Az első hét jégtörő beszélgetéssel kezdődött. Itt előre megadott kérdések alapján kicsit megismerkedhettük egymással, valamint tanárunk, Gavin is érdeklődéssel figyelte a beszélgetéseket. Először is megosztottuk egymással, hogy ki mit élvez a tanításban. Ezután arról is beszélgettünk, hogy ki hol tanít, kinek mi a hobbija, valamint meséltünk egymásnak pár szót a családjainkról is. Ez egy remek lehetőség volt arra, hogy mindenki oldódjon kicsit, mielőtt belefogtunk a tanulásba. Az órák minden nap interaktívan teltek, sok páros- és csoportmunkával.

Többek között tanultunk arról, hogy melyek egy nyelvtani lecke lépései, majd megismertünk online szótárakat is. Van közöttük olyan, ahol meg lehet hallgatni a szavak kiejtését, valamint olyan is, ahol rövid filmrészletek által tanulhatunk különböző angol kifejezéseket. A következő alkalommal a városi élet volt a téma. Itt először a saját kedvenc városunkról kellett írnunk néhány mondatot, majd ezt osztottuk meg párban a csoporttársainkkal. Ezután tanultunk a városokkal kapcsolatos különböző kifejezésekről. Eközben Gavin power point bemutató segítségével osztotta meg velünk, hogy milyen formái lehetnek a városoknak, és városrészeknek. Majd közösen gyűjtöttünk problémákat a városi élettel kapcsolatban, mint például a közlekedési dugó. Ezekhez különböző kifejezéseket is tanultunk (pl.: bumper to bumper). A szociális élet volt a következő témánk. Itt megosztottuk egymásal, hogy ki hol és hogyan szokott kikapcsolódni, időt tölteni a barátaival. Tanultunk a az „ugye” (question tags) kérdésekről, amit gyakran hallok a filmekben, amiket az utóbbi időben néztem. (Pl.: She has a new car, doesn’t she? Ennek a mondatnak a jelentése, hogy van egy új autója, ugye?) Az ezt követő alkalommal a könyvekről beszélgettünk. Elolvastuk különböző könyvek tartalmát, valamint arról is beszélgettünk, hogy mi magunk milyen könyveket szeretünk olvasni. Ezután több érdekes témát érintettünk még, amelyek kapcsán hosszas és érdekes beszélgetések alakultak.

Délutánonként számos érdekes programban vettem részt. Kialakult egy hat fős kis csapat, amelyben magyarok és lengyelek voltunk. Szinte minden délutánt együtt töltöttünk, közben már informális keretek között, rengeteg érdekes dologról beszélgettünk. Kipróbáltuk a helyi ételeket, italokat, és olyan helyeken fordultunk meg, ahol előttünk több híres énekes, író, színész is járt, neveik pedig a hely falán vagy a talajon voltak feltüntetve. Kétszer elmentünk vonattal a tengerpartra. A Howth kikötőből lenyűgöző látvány tárult elénk. Dublin belvárosában minden nap sétáltunk, és eljutottunk különböző galériákba és múzeumokba is. Akár csak Angliában, itt is mindegyik busz emeletes. Hétvégén messzebbre is eljutottam. Az első hét zárásaként részt vettem egy egésznapos túrán. Busszal indultunk Dublinból, majd először Glendalough, Wicklow, majd Kilkenny várost látogattuk meg. A következő hétvégén elutaztunk Írország túloldalára Galwayba, majd a Moheri sziklákhoz. Innen lélegzetelállító látvány tárult elénk az Atlanti-óceánra.

Az idei Erasmusról is úgy jöttem haza, hogy úgy érzem, bármikor szívesen újra átélném ezt az utazást. Az emberek, akiket megismertem, a programok, valamint az új ismeretek, amiket szereztem, mind feltöltöttek és arra sarkallnak, hogy továbbra is nyissak a világ és az új ismeretek felé. Az élet ugyanis ott kezdődik, ahol a komfortzónánk véget ér!