Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Trautmann Szilvia

szerda, 16 november 2022 12:10

2 hetes angol nyelvtanfolyam Máltán

Az idén nyáron az Erasmus+ program keretében Máltán vettem részt egy kéthetes angol nyelvtanfolyamon.

St Julian's-ben az ETI Malta nyelviskolában a Fluency and English Language Development for Educational Staff – 2 weeks képzést választottam. Ez az iskola kifejezetten tanári Erasmus+ kurzusokra specializálódott, így a kurzussal kapcsolatos adminisztrációt is könnyű intézni, és a kurzusok közötti váltást is rugalmasan kezelik.

Hétfőn reggel közel 200 új "diák" kezdte meg, angol vagy módszertani tanfolyamát, szinte mindenki tanár és a legtöbben Erasmus programon voltak.

Az én csoportomban először 6-an voltunk, egy lengyel házaspárral, egy olasz egy francia es egy szlovák kollégával, majd a második héten cserélőtek a diákok, egy magyar, egy osztrák és egy másik olasz kolléganő és egy francia kolléga érkezett, mindenki a középfokú, vagy felsőoktatásból jött.

A tanfolyam elsősorban a szóbeli kommunikációra koncentrált, különböző témákat beszélünk meg párban, kisebb csoportokban, majd próbáltuk egymást meggyőzni a saját véleményünkről. Nemcsak a csoport volt színes összetételű, a tanárunk bár máltai származású volt elmesélte, hogy az év egy részét dél Afrikában, a másikat Svájcban tölti, így igazán sokféle nemzetközi tapasztalatot szerezhettünk. Tanárokként természetesen senki nem tudott kibújni a bőréből, így megismertük egymás oktatási rendszerét, összehasonlítottuk a különböző iskolatípusokat, vizsgarendszereket. Véleményt cseréltünk tanulási/tanítási stratégiákról, a digitális oktatás tapasztalatiról, az iskolai nevelés kérdéseiről.

Az órák félháromig tartottak, így a délutánjaink szabadok voltak. A nyelviskola is szervezett programokat, de legtöbbször az éppen ott tanuló – más kurzusokon – magyar kollégákkal néztük meg Málta nevezetességeit. E mellett jutott időnk strandolásra – Málta strandjai egymással versenyeznek a lenyűgöző látvány, a vadregényes sziklák, a homokos tengerpartok… kategóriákban.

Esténként ismerkedtünk a máltai gasztronómiával.

Ez a tanfolyam is jól illett az Erasmus+ program általános céljaihoz, a nyelvtanulás mellett interkulturális élményeket szereztem, és továbbra is elkötelezett vagyok a az élethosszig tartó tanulás és a jó gyakorlatok ellesése és adaptálása mellett.

csütörtök, 19 december 2019 19:27

Hogyan írjunk KA1-es pályázatot

Hogyan írjuk KA1-es pályázatot?!

Idén ősszel egy hetet töltöttem Krétán egy Erasmus+ program keretében, az Ifel (Institut für europäische Lehrerfortbildung) Intézet szervezésében.

A képzésen betekintést kaptunk az Európában elérhető oktatási pályázatok rendszerébe, struktúrájába. Csoportokban konkrét pályázati témákat dolgoztunk fel és terveztünk meg.  A közel 40 fős csoportban 8 különböző projekt készült el, így számos ötletet kaptunk.

E mellett az interkulturális különbségek, nehézségek és konfrontációk legyőzéséhez kaptunk stratégiai segítséget. Számos olyan játékkal, szituációs gyakorlattal ismerkedtünk meg, amik a kulturális különbségek kezelését, oldását segítik.

A program során megismerkedtünk a német és az osztrák oktatási rendszerrel, és képet kaptunk arról, hogy ott milyen igények merülnek fel két és többoldalú partnerkapcsolatokra.

A tanfolyam mellett az Intézet több kulturális programot is szervezett.  Bejártuk Herakliont, megismerkedtünk a krétai konyhával, és ellátogattunk Knossosba.

Esténként egymás országaival, régióival ismerkedtünk vidám vetélkedőkben.

Összességében egy  érdekes és tartalmas hetet töltöttem Krétán, ahol a múlt és a jelen, a görög és a török kultúra keveredik. A kulturális élmények mellett  felfrissíthettem német nyelvtudásomat is.