Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Kocsis-Pintér Borbála

hétfő, 14 szeptember 2015 00:00

DETALS 2 Target - tanártovábbképzés Rómában

Másodszor vettem részt a Torre di Babele iskolában szervezett kurzuson. Az idén tavasszal 70%-al teljesített DETALS 1 vizsga után lehetőségem nyílt elvégezni a tanfolyam második részét. Ezt a két hetet jórészt a római iskolában töltöttem: reggel 9 órától órát látogattam, kora délután szemináriumon vettem részt, amin tanórákat készítettünk elő, délután és este pedig különböző oktatók elméleti előadásait hallgattam.  

A Torre di Babele DETALS 2 didaktikai kurzusa alatt tanórán használható autentikus anyagot gyűjtöttem (videókat, hanganyagokat, játékokat, hirdetéseket, újságokat, stb.) és a hospitálásnak hála számos kidolgozott feladattal tértem haza. Az utolsó napokban sikerült beszereznem a kötelező szakirodalmat, amely később szükséges lesz a Ditals 2 vizsga letételéhez. Ezek a szakkönyvek a legújabb nyelvészeti és szakmódszertani kutatások eredményeit tartalmazzák.

Az általam választott kurzus 2015. augusztus 19-én kezdődött, és augusztus 29-én zárult le a vizsga szimulációjával. Ebben a két hetes időszakban a következő témákat tárgyaltuk a délutáni alkalmak során:

  • Módszertani áttekintés
  • A négy nyelvi készség közül a hallgatás, az olvasás (globális, analitikus értés), a beszédkészség fejlesztése
  • Kezdő nyelvtanulók tanítása
  • A didaktikai egység főbb részei
  • A Közös Európai Referenciakeret (KER szintek)
  • Didaktikai célra felhasználható anyagok elemzése, órai felhasználása
  • Olasz nyelv tanításának helyzete Olaszországban és külföldön

A felsorolt témák közül, iskolánk egyedüli olasztanáraként, nagy hasznomra vált a tankönyvi didaktikai egység elemzése. A módszertani áttekintésnek hála sokkal tudatosabban választok és készítek feladatot az óráimra, magabiztosabban tervezem meg a munkámat. Mivel a Torre di Babele nyelviskola által használt kommunikatív módszerek kissé eltérnek az én órai feladataimtól, egyrészt sikerült sok új megoldást ellesnem az oktatóktól, másrészt az órákon ismertetett óraszervezési példákon keresztül alkalmam nyílt megismernem egy progresszív nyelvoktatási módszer gyakorlati alkalmazását. Érdekesnek találtam a római iskola látásmódját (saját könyvüket sikeresen használják nyelviskolai kurzusaikon) a nyelvtan tanításával kapcsolatban is, amely a szóbeli recepcióra és produkcióra helyezi a hangsúlyt az órákon. Azonban sok általuk használt módszer itthoni használata, az állami iskola időkeretei miatt, megkérdőjelezhető.

Az órákon elhangzottakat, ill. a szakirodalmat rendszeresen megvitattam a Pest megyei Gyúróról, szintén Erasmus plus-szal érkezett, német-olasz szakos kollégával, Hómann Angélával, akivel azóta is tartjuk a kapcsolatot. A kurzuson résztvevő helyi tanárokkal is sikeres munkatársi viszony alakult ki, a két hét alatt kicseréltük tapasztalatainkat és számos tanítási anyagot adtunk egymásnak.

Összességében sikeresnek ítélem meg a Rómában elvégzett DETALS 2 kurzust és amennyiben ez lehetséges, szeretném a jövőben is bővíteni szakmai tudásomat.