Németh Violetta
21. századi megközelítések az oktatásban
Tanfolyam címe: 21st Century Approach to Education
Kurzusszervező: Pricalica honlap
Kurzus helye, ideje: Pula, Horvátország; 2021.08.01.-2021.08.07.
Egy hetet tölthettem idén nyáron Pulában, Horvátországban a „Hunfalvy2020 - a változások éve” című Erasmus+ KA1-es pályázatnak köszönhetően. Iskolám neve: Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum http://www.hunfalvy-szki.hu
Az Isztria-félsziget csücskén található Pula felé érkezvén, már a buszból csodálatos látvány fogadott: Umag, Porec, Rovinj és a végtelen türkizkék tenger. Sokszor volt lehetőségem Erasmus mobilitásokon részt venni, de ez volt az első alkalom, hogy nem Nyugat-Európa, hanem Kelet-Európa országába utazzak, és nem nyugati, hanem hazai és kelet-európai kollégákkal vegyek részt mobilitáson. Minden várakozásomat felülmúlta egyrészt Pula nyüzsgő városának szépsége, lenyűgöző természeti adottságai, másrészt a kelet-európai kollégák kedvessége, a hasonló gyermekkorokból hasonlóan gondolkodó felnőttek társasága, a köztünk lévő tudás- és tapasztalatmegosztás szakmai téren.
A kurzus vasárnap este kezdődött ismerkedő játékokkal, csoportkohézó felépítésével, Pula történetének bemutatásával, valamint a résztvevők intézményeinek bemutatásával, és az egyéni szakmai életutak prezentálásával. Este fél tízig tartott az első kurzusnapunk, de pár prezentációt másnap délelőttre kellett halasztanunk. Ezután minden nap hétfőtől szombatig délelőttől koradélutánig 3×2 órában tanultunk, bemelegítő feladatokkal kezdtünk, hogy a csoportkohézió, a biztonságos tanulás légköre fennmaradjon, majd minden nap új ismereteket szereztünk. Csoportmunkában összegyűjtöttük a tanulók jellemzőit, a tanár/facilitátor/trainer szerepét. Minden nap hangsúlyoztuk, számba vettük a tanulóközpontú, társadalmi igazságosságon és esélyegyenlőségen alapuló iskola alapvetéseit. Különböző eseteket tanulmányoztunk, valamint betekintést nyertünk Dorothy Heathcote (Mantle of the expert) módszerébe, Freire tanaiba és Augusto Boal brazil színházi szakember technikáiba: az Elnyomottak Színháza (Theatre of the Oppressed) segítségével.
A kurzus résztvevői egy lengyel házaspár 7 hónapos kisbabával (végig ott volt a tanfolyamon), 6 román, 1 szlovák, 1 szlovén és 3 török kolléga. Szabadidőmet legfőképpen a párhuzamosan zajló másik csoportba járó kollégákkal töltöttem, akik Csehországból, Lengyelországból, Magyarországról és Spanyolországból érkeztek, mivel saját csoporttársaim a családjaikkal érkeztek, és szabadidejükben saját autóval és a családdal kirándultak. A mi csoportunk tanára görög nemzetiségű volt, Konstantinos Oikonomou, akinek csodáltam a görög filozófusokhoz méltó óravezetését és kurzusfelépítését.
A helyi nevezetességeket, múzeumokat és a különböző tengerparti kirándulóhelyeket (kanyonok, sziklák, píneafenyves túraútvonalak) saját szervezésben egy 6 fős csoporttal fedeztük fel. Helyi lakosú idegenvezetéssel ismerkedtünk meg Pulával, voltunk olívaolaj-kóstoláson az Olíva Múzeumban, és időutazáson vettünk részt a Memo Múzeum segítségével, amelyben a volt Jugoszlávia berendezési tárgyai, játékai, zenéi a saját gyerekkorunkat idézték.
A kurzus segítségével új partnereket szerezhettem jövőbeni nemzetközi projektek megvalósításához, és megismerkedhettem más nemzetek különböző típusú oktatási intézményeinek működésével. Mindenkinek jó szívvel tudom ajánlani mind a helyszínt, mind a kurzus elvégzését.
A mai francia társadalom megértése + A humor franciaórán_2018.07.30-08.03
Egy délelőtti és egy délutáni modulon vettem részt, a délelőtti címe "A mai francia társadalom megértése", a délutáni pedig a "Humor franciaórán" volt. Ezen kívül egy frankofón költészetről, társadalmi-politikai vonatkozásairól szóló konferenciát hallgattam. Lehetőségem volt a szakterületemen is bővíteni a tudásomat az "Egyszerű digitális eszközök a nyelvórákon" kurzuson. Ezen kívül a francia mint idegen nyelv könyvkiadóival is találkozhattam, kaptam tanári kézikönyvet, és a Francia Intézet előadását is meghallgattam.
Tágult a világlátásom, jobban megértettem a francia társadalmat, történelmet, kultúrát. Sok érdekes embert ismertem meg a világ minden tájáról, mexikói, indiai, német, spanyol, francia kollégák barátságát nyertem el. Megismerhettem az ő világukat, szemléletmódjukat, vihettem Magyarország jó hírét. A legújabb nyelvi jelenségekkel, és digitális segédanyagokkal ismerkedtem meg.
Másodszor jártam Vichy-ben továbbképzésen, és ismét maximálisan elégedett vagyok a képzéssel, a továbbképző tanáraimmal, a légkörrel, a helyszínnel.
Remélem, hogy az idei tanévben is nagy hasznát veszik diákjaim, kollégáim és küldő intézményem /Hunfalvy SZG, Budapest/ a megszerzett tudásomnak, tapasztalataimnak és nagyban fejlődő készségeimnek.
Vichy_CAVILAM: Módszertani továbbképzés
Vichy_CAVILAM
Franciaország
2017.08.07-2017.08.18.
Két hetet tölthettem idén nyáron Vichy-ben, Franciaország közepén a „Módszertani és nyelvi megújulás a Hunfalvyban” című Erasmus+ KA1-es pályázatnak köszönhetően.
Hamar rájöttem, hogy a lehető legjobb helyen vagyok pedagógiai gyakorlatom átgondolásához, a francia nyelvtanítás alapmódszereinek áttekintéséhez, és rengeteg korszerű és hatékony módszer elsajátításához.
Miért Vichy_CAVILAM iskolája volt erre a legalkalmasabb? A világ minden földrészéről érkező tanárokkal foglalkozó oktatói csapat a TV5monde weboldalának fejlesztő tanárai, akik többezer videóanyaghoz (dalok, reklámok, rövidfilmek, riportok, híradórészletek) írnak tanári óravázlatokat különböző szintek számára (A1-C2), és a diákoknak on-line feladatokat szerkesztenek.
Naponta 9-16/18 óráig tanultunk szorgalmasan, majd rengeteg kirándulás és szabadidős tevékenység közül választhattunk. A csoportomban a következő országok tanárai voltak jelen nagyon kedves, kellemes, egymást segítő hozzáállással: Anglia, Beloruszia, Brazília, Ghána, Egyenlítői Guinea, Észak-Korea, Madagaszkár, Németország, Nigéria, Spanyolország, Zimbabwe. Ez a sokszínűség szintén sokat jelentett számomra szakmai és egyéni világlátásom, nyitottságom terén.
Vichy gyönyörű kisváros, amely a Francia Középhegységben, az Allier folyó partján terül el. Finom, szénsavas hatású forrásvize van, gasztronómiájában fellelhetőek a kék sajtok (Fourme d’Ambert, Bleu d’Auvergne), a Cantal és a Saint-Nectaire.
Nagy lelkesedéssel várom, hogy szeptembertől kipróbálhassuk a hunfalvys diákjaimmal a megszerzett módszertani tudást, és természetesen azt is, hogy a kollégákkal megoszthassuk tapasztalatainkat. Kíváncsi vagyok, hogy melyik országban melyek a lényegesnek, hatékonynak tartott módszerek, és én is szívesen megosztom tapasztalataimat az érdeklődőkkel.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal