Korponay-Szabó Ildikó
A felfedezés örömforrás - Ne áruld el, segítsd a felfedezésben! – avagy felfedeztetés a matematikaórán (felső tagozat)
Erasmus + támogatással egy emlékezetes hetet tölthettem Horvátországban, Rovinjban. A 2022 július 10-16 között zajló képzés címe: A felfedezés örömforrás - Ne áruld el, segítsd a felfedezésben! – avagy felfedeztetés a matematikaórán (felső tagozat) – Hungary Expert szervezésében.
Matematika-angol szakos tanárként az elmúlt 15 évben csak angol tanítással foglalkoztam, míg el nem fogytak körülöttem a matematika tanárok. Eljött hát a napja, hogy szükség lett mindkét tárgyamra. Nyelvismeret birtokában széles palettáról válogathattam a képzések közül, de nagyon fontos volt, hogy kifejezetten a magyar iskolai tananyaghoz kapcsolható ötleteket, fogásokat ismerjek meg. Így esett a választásom Jakucs Erika és Pereczes Marianna képzésére, és ez a választás nagyon jó döntésnek bizonyult.
A tanfolyamon részletesen megismertük a számrendszerek, kombinatorika, transzformációk, térgeometria és a számelmélet óráról-órára való felépítését, a témák indító feladatait, valamint az apró trükkös kérdéseket, melyek lehetőséget nyújtanak a differenciálásra. Minden témánál elhangzott, hogy miként jelennek meg majd újra a következő évfolyamokon.
Erika és Marianna egymást folytonosan váltva, figyelve, lelkesen és lendületesen vezették ezt a hetünket. Megmutatták azokat az összeállításokat, kérdéseket, kockákat, mágnes kártyákat, melyeket maguk barkácsoltak, és mellyel játékossá tehetjük az óráinkat. A gyerekek szokásaihoz igazodva digitális, online játékkeretekkel is megismerkedtünk.
Felfedezők voltunk délelőtt, és délután is.
A meghódított ismeretlen: Dobó-derby, fa-felhő-gomba, jeopardylabs.com, polydron készlet, kukás2 játék, forgós-támadós játék, edubase.net, triminó, dots, bandolino, lifeworksheets.com, LÜK játék, Genial.ly, Flippity.net, kukacos játék.
Nagyon örülök, hogy lehetőséget kaptam részt venni ezen a matekos képzésen, melynek a díszletei Rovinj zeg-zugos utcái és az Adriai-tenger voltak.
The six competences: creativity, communication, critical thinking, collaboration, citizenship and connectivity for the future education
A Pilisvörösvári Templom Téri Német Nemzetiségi Általános Iskola Erasmus+ pályázatának köszönhetően végeztem el a „The six competences: creativity, communication, critical thinking, collaboration, citizenship and connectivity for the future education.” című kurzust Izlandon a PMS Erasmusplus szervezésében 2022. július 24. és 30. között. A tanfolyam arról a 6K-ról szólt, melyek nélkül nem tudjuk felkészíteni diákjainkat a 21. század kihívásaira: kreativitás, kommunikáció, kritikus gondolkodás, közös munka, kultúra/polgárság és kapcsolódás.
A tanfolyamot Izland művészeti kincseit bemutató múzeum, a Reykjavíkban található House of Collection egy patinás termében tartották. A csoportban együtt gondolkodtunk, építettünk, vitatkoztunk és játszottunk tanárok, logopédusok és pszichológusok: Németországból, Szlovéniából, Romániából, Spanyolországból, Horvátországból, Olaszországból és Magyarországról.
A 7 napos képzésen jutott idő mind a hat terület elméleti ismertetésére és gyakorlati bemutatására, kipróbálására. Olyan fogásokat és módszereket sajátítottunk el, melyek bármely tantárgyhoz felhasználhatóak. Oktatónk, Iréne Pérez, folyton alakította és újraszervezte a csoportjainkat, számtalan módszert bemutatva a tanulópárok vagy csoportok kialakítására is: kedvenc hashtagek alapján, szemkontaktussal, papírgalacsinnal, számítógépes programmal. Ebben a folyton változó csoportbontásban átélhettem, miként oszlik el az új csoport kialakulásának a feszültsége, mennyire csökken az új társak miatt érzett aggodalom. Minden feladathoz újabb és újabb társakat kaptunk, minden feladatban újabb és újabb kihívásokkal találkoztunk – folyton változott minden, talán mint a felgyorsult világunkban.
A munka nyelve angol volt, ami a résztvevőknek nem jelentett nehézséget, így remek alkalom volt a gyakorlásra. Érdekes volt hallgatni az anyanyelvi horvát, olasz, német beszélgetéseket is – melyekből meg is érthettünk egy-egy mondatot. A magyart nem értették mások J Jó tapasztalat volt megismerni a résztvevők iskoláit is: milyen programokkal, hagyományokkal és tervekkel várják diákjaikat.
A tanfolyam a délelőtti órákban volt, így délutánonként országjáró buszos kirándulásra indulhattunk: gejzírekhez, gleccserekhez, meleg tavakhoz, vízesésekhez és vulkáni lávához. Nagyon érdekes volt a valóságban megtapasztalni ezeket a természeti jelenségeket: a fekete vulkáni láva lukacsos keménységét, a helyenként szintén fekete gleccsereket, és a szunnyadó, vagy működő gejzíreket. Idegenvezetőink énekkel és mesével tűzdelt történetei részletesen bemutatták Izland történelmét, gazdaságát, természeti értékeit, hóbortjait és lovait. Utazásaink során kóstoltuk a magyar ízlésvilággal átlagosnak mondható izlandi hot-dogot, és az igazán különleges és ízletes izlandi báránylevest is.
Izlandot enyhe telek és hűvös nyarak jellemzik. Nyári időszakban is kell a fűtés a lakásokban. A változékony időjárást egy kifejezésükben is tetten érhetjük: Gluggaveður. Melynek jelentése ablak időjárás, amikor csak bentről tűnik jó ötletnek, hogy a kertben ebédeljünk J
Sok új ötlettel gazdagodtam ezen a képzésen, mely egyben arra is ösztönöz, hogy a témában jobban elmélyüljek. Köszönöm a lehetőséget!
Korponay-Szabó Ildikó
2022. július 30.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal