Szelényi Katalin
Diákmobilitás-Olaszország, Foligno
Erasmus diákmobilitás beszámoló
2025. 04. 06.-án, reggel hatkor találkoztunk a Liszt Ferenc repülőtéren.
Hat tanár és huszonegy diák utazott az umbriai Folignóba. Vizuális kultúra tanárként nagyon kíváncsian vártam a program szakmai részét!
A repülőút rendben zajlott. Időben indult a gép és így elértük a tervezett busz-vonat összeköttetéssel a Terminiből Folignóba induló vonatot, sőt, az eggyel korábbit.
Folignóba érve a helyi csapat egyik tagja, Alessio fogadott bennünket és elvezetett a szállásig.
A régi városrész falakkal körülvett szűk utcáiban húztuk a bőröndöket és csodáltuk az ódon épületeket. A falak viszonylag épen megmaradtak.
Nagyjából húsz perc séta után ejelentkeztünk a szállásra. Egy régi palotát alakítottak át diákszállássá. Aznap berendezkedtünk, másnap reggel kezdődtek a foglalkozások.
A képzés helyszíne egy régi épület, mely egyben egyetem és információs központ, szintén az óvárosban. Az oktató, Bianka és segítői szívélyesen fogadtak bennünket. Rövid ismerkedést követően elkezdődött a szakmai munka. Végig a „stop-motion” technika elsajátításával foglalkoztunk. Kísérő tanárként és vizuális kultúra szakosként segítettem a csapatomnak, ha esetleg elakadtak valamiben. A kommunikáció eleinte nehézkes volt, de azután egy kicsit összeszoktak a csapatok, mert több iskolából is érkeztek ide gyerekek. A foglalkozások érdekesek, élvezetesek voltak, sok új információt szereztünk, megismerkedtünk elméletben és főleg gyakorlatban a technikával, amennyire ez pár nap alatt ez lehetséges.
Délután általában felfedeztük a várost és a környéket. Ellátogattunk Perugiába önállóan és csütörtökön, április 10-én, az olasz kollégák szerveztek nekünk egy csoportos utazást egy közeli iskolába (Scuola di Castel Ritaldi Umbria) szakmai látogatásra, illetve Assisibe, ahol megcsodálhattuk a San Francesco székesegyház Giotto freskóit és egyéb látványosságokat.
Az iskolában különböző korú gyerekek tevékenységébe pillanthattunk bele. Részt vettünk többek között egy vizuális kultúra órán is, ahol fekete fehér alkotásokat hoztunk létre egy elvont fogalomhoz kapcsolódóan. „Teli és üres”.
A reggelit és a vacsorát a szállásunk étkezőjében szolgálták fel, illetve a reggeli svédasztalos volt. Az ebédet a város egyik éttermében fogyaszthattuk el a többi csoporttal közösen. Az ebéd és a vacsora nagyon sok kívánnivalót hagyott maga után. Az ennivaló sokszor igen kevésnek bizonyult, a gyerekek számára is, ráadásul egyáltalán nem volt ízletes. A reggeli szerencsére bőséges volt.
A szakmai műhely során megismerkedtünk a város tereivel, templomaival és köztéri szobraival, egyik nap ugyanis ezekről kellett fotósorozatot készíteni a diákoknak. Ezeket a fotókat kinyomtatták a képzést tartó tanárok és a feladat során ár kellett őket alakítani, belerajzolni, színezni, majd sorba rakni. Megtudtuk, hogy általában a stop motion esetében 24 képkocka egy másodperc.
Utolsó nap a fenntarthatóságról hallhattunk egy rövid de annál érdekesebb beszámolót, mely reflektált az Agenda 2030 Fenntarthatósági Keretrendszer célkitűzéseire. A végén egy játékos kvízzel búcsúztak, majd átadták az okleveleket.
Délután tettünk még egy estébe nyúló sétát, melynek során apró ajándékokat vásároltak a gyerekek, egyúttal elbúcsúztunk a várostól. A szálláson összecsomagoltunk.
Másnap reggel már úton voltunk a vasútállomás felé. Hazafele menet rövid sétát tettünk Rómában. Megnéztünk a Colosseumot és sétáltunk a Forum Romanum környékén.
A repülőút visszafele is rendben zajlott. Szűk egy órás késéssel indult a gépünk és este tizenegy magasságában biztonsággal landolt Ferihegyen.
A szakmai műhelytől és az ottani kollégáktól sokat tanultunk. A gyerekek tanultak egy számukra szinte teljesen új vizuális kifejezési módot, de emellett együttműködést, kitartást, nyitottságot és elfogadást is, ahogy mi tanárok is. Az ott tanultakat itthon is tudjuk hasznosítani, be tudjuk építeni a különböző tantárgyakba és át tudjuk adni azoknak a diákoknak, akik ezúttal nem tartottak velünk.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal