Turainé Toldi Dorottya
Két hét Rómában
Erasmus+ KA1-es mobilitás keretén belül július elején indultam útnak Rómába, hogy ott részt vegyek egy két hetes, nyelvtanároknak meghirdetett módszertani kurzuson a Torre di Babele nyelviskola szervezésében.
A két hét alatt 40 órán vettem részt, melyek tematikailag szorosan kapcsolódtak a nyelvtanítás módszertanához.
A kurzusra a világ minden tájáról érkeztek olaszt, mint idegen nyelvet tanító tanárok, így a nyelviskola kínálta szakmódszertani újdonságok mellett belepillanthattunk abba, hogyan is folyik az idegen nyelv, ezen belül pedig az olasz nyelv tanítása más európai és a kontinensen túli országokban. A tanfolyam két egyhetes modulból állt, így csak néhányan jártuk végig a két hetet.
A nyelviskola szervezte órák harmadában az olasz nyelvtan tanításának sarkalatos pontjaival foglalkoztunk, legrészletesebben a congiuntivo használatát és tanításának lehetőségeit vitattuk meg. A foglalkozások alkalmával sokszor ismét a diák szerepébe bújtunk, hogy egy-egy tevékenységet kicsit a másik oldalról is meg tudjunk szemlélni.
A modern nyelvtanítási módszerek sorában előkelő helyet foglaló dramatizálás szintén a tematika része volt. A foglalkozás során a sokak által szívesen alkalmazott roll-play feladatokon jóval túlmutató, kooperatív, motiváló módszereket ismerhettünk meg és próbálhattunk ki mi magunk. Úgy gondolom, az itt szerzett tapasztalatokat a jövőben mindenképpen felhasználom a saját óráimon és szívesen kínálom felhasználásra a kollégáimnak is.
Természetesen az olaszországi kurzust nem lehet elválasztani az olasz kultúrától. A kurzus szervezői is hasonlóan gondolkodtak, így néhány órában egy igen érdekes felvetéssel foglalkoztunk, vagyis, hogyan lehet eredeti nyelvű műveket, főként operákat beilleszteni a tananyagba, didaktizálni, a diákok számára érthetővé, érdekessé és motiválóvá tenni. A komolyzenei művektől a kurzus hátralevő részében a könnyebb műfajok felé haladtunk, így kerültek sorra régebbi és egészen mai slágerek, dalok, melyek az olasz tanórák színesítése mellett számtalan lehetőséget nyújtanak mind nyelvtani-lexikai, mind nyelvi elemek bemutatására, elsajátíttatására mellőzve a „tankönyvszagú”, a valóságtól olykor messzebbre rugaszkodó szövegek ellenében.
A nyelviskola felszereltsége lehetőséget adott arra, hogy különböző IKT-s módszerek tanórai használatával kapcsolatban is új információkra, tippekre tegyünk szert.
A kurzus mellett természetesen a keretprogramok és a célországban való tartózkodás is nagyon hasznosnak bizonyult. A nyelviskola szervezésében részt vehettünk tematikus római sétákon, borkóstolón és a kurzus tematikájához szorosan kapcsolódva Verdi Nabucco című operájának előadására is eljutottunk.
A programok és a foglalkozások mellett bőven akadt szabadidőm, melyet Róma és környékének feltérképezésére használtam fel. A két hét alatt sikerült a leghíresebb látnivalók (Colosseo, Foro Romano, Campidoglio, Basilica San Pietro stb.) és múzeumok (Musei Vaticani, Villa Borghese stb.) mellett kevésbé ismert, de igazán különleges városrészekbe (pl. Garbatella, Terme di Caracalla, Catacombe di San Callisto) is ellátogatnom. A szabad hétvége pedig lehetőséget adott arra, hogy Nápolyba is ellátogassak.
Úgy gondolom, a Rómában töltött két hét, a Torre di Babele nyelviskola kurzusa, az új ismeretségek, tapasztalatok mind szakmailag, mind lelkileg nagyon sokat jelentettek nekem. Mindenkinek csak ajánlani tudom a hasonló kinntartózkodásokon való részvételt.
A 2016-os Erasmus+ KA1-es pályázatunkkal kapcsolatos hírek, beszámolók, szakmai tevékenységek a következő honlapon érhetők el: http://www.epvacimadach.comuf.com
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal