Klimas Marcel
Egy hét Athénban
Cultural Heritage Education: Ancient Greece as a Case Study, Athens; Europass Teacher Academy, 2022.10.24-29.
A résztvevők nemzetiségi összetétele- Ausztria, Írország, Románia, Finnország, Olaszország, Németország- lehetővé tette, hogy az egész hét során egy nagyon színes és pezsgő csapat voltunk. Athénban október végén is kellemes időjárás van, ennek köszönhetően a sok látnivalót könnyebb volt befogadni, mint a tikkasztó melegben. Egy nap még a tengerben is fürödtünk. A kurzus foglalkozásai délután voltak, fél 3-tól fél 7-ig, három szekcióra bontva. A három szekció közül az utolsó általában egy külső helyszínen volt megtartva, ennek köszönhetően kurzustársaimmal eljutottunk a Nemzeti Régészeti Múzeumba, az Akropolisz Múzeumba és a Pnyx-re.
A bevezető napon minden kolléga bemutatta iskoláját, illetve elmondta, hogy mit is vár a kurzustól, mik voltak a motivációi, hogy erre a tanfolyamra jelentkezett, ill. a kurzust vezető kisasszony vázolta a hét programját, mi várható.
A második napon definiálták számunkra, hogy mi is az a kulturális örökség, nekünk ennek apropóján saját országunk egyik kulturális örökségét kellett bemutatnunk, és arra kerestük a választ, hogy a sokfajta örökség miként is alkotja a közös európai múltat, próbáltunk közös pontokat keresni. A második szekcióban megismerkedtünk az ókori görög nyelvvel és írással. Összehasonlítottuk az ó és új görög írásmódot. Gyakorlásként mindenki leírta nevét, ill. pár görög szót. Az utolsó szekcióan egy külső helyszínen a Pnyx dombon- ami az ókori törvényhozás egyik helyszíne volt- vitát rendeztünk. Pro és kontra érveket kerestünk, hogy a négyévente megrendezésre kerülő olimpiai játékok helyszíne mindig Athén legyen, vagy mindig egy másik helyszín.
Harmadik napon ellátogattunk a Nemzeti Régészeti Múzeumba, ahol egy-egy tárgy segítségével asszociációs vetélkedőt játszottunk- mi lehet ez, kit ábrázolhat, milyen alkalomból készült, melyik korban, stb.- és irányított kérdésekkel jutottunk el mindig a megfejtéshez.
Negyedik napon a trénerünk előadást tartott arról, hogy miért fontos a 21. században a kulturális örökség, miért fontos ezt tanítanunk, ill. diákjainknak miért lehet ez fontos. Az előadás során példákat is kaptunk, hogy a mai napig hol érhető tetten konkrétan az ókori görög örökség.
Az utolsó előtti napon megismerkedtünk a kulturális örökség tanítása során akár hasznos weboldalakkal és applikációkkal, ezeknek a honlapoknak a segítségével készítettünk egyénileg egy prezentációt, amit a szekció végén előadhatott, aki akart.
Utolsó nap átvettük az okleveleket a kurzus elvégzéséről és egy közel háromórás sétát tettünk Athénban, amin a kurzust vezető hölgy volt a vezetőnk. Több olyan információt megtudtunk Tőle, amit az előző napokon a múzeumokban is láttunk, hallottunk már. Ebből kifolyólag szerencsésebb lett volna, ha ez a közös program az első napon van.
Szabadidőmben rengeteget sétáltam a városban, a kurzus nyújtotta kombinált belépőt teljes mértékben kihasználtam. Mindenképpen kiemelendő a görög konyhának a minősége. Ott tartózkodásom alatt nem ettem ugyanolyan ételt, minden esetben friss és ízletes ételeket kóstolhattam meg. Az egyik napon a közeli Éjina szigetre is ellátogattam, ami teljesen más légkörrel rendelkezik, mint Athén. Fél nap alatt sikerült bebarangolnom a szigetet, ami Görögországnak egy újabb arcát mutatta meg nekem. Sokkal lassabb, komótosabb hangulata van, mint a fővárosnak.
Óriási élmény volt Athénban eltölteni egy hetet. A görög főváros nem egy ultramodern város, néhol kicsit kopott, az utcákon sok a falfirka, de a lépten nyomon tapintható történelem elkápráztatja az embert.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal