Fabók Ágnes
Mindfulness Firenzében
Iskolánk 2018-as Erasmus+ projektje keretében a kulturális, digitális, módszertani és nyelvi kompetenciák mellett a mentálhigiéné területét is megcéloztuk kurzusválasztásaink során. Az Europass Teacher Academy kínálatából választottam egy kéthetes kurzust Firenzében Classroom practice and stress management: review your teaching skills and practice mindfulness! címmel.
A kurzusszervező intézmény által kínált szálláslehetőségek közül egy városközpontban levő négyszobás önálló apartmant választottam, melyen kolléganőmmel és két lengyel pedagógussal osztoztunk. Az iskola és a szállás központi elhelyezkedése lehetővé tette, hogy gyalog járjuk be a város nevezetességeit. Négyen az intézmény négy különböző témájú kurzusán vettünk részt, így esténként lehetőségünk volt megosztani egymással az aznapi órákon szerzett tapasztalatainkat. A tanfolyam hetente három nap délután, két nap délelőtt zajlott, emellett közös fakultatív programokon is részt vettünk: két szervezett városnézésen, valamint egy egész napos toszkán kiránduláson.
Kéthetes kurzusom valójában két egyhetes tanfolyam fúziója volt: „Classroom Management” és „Mindfulness for Teachers”; több országból ugyanis csak egyhetes kurzusokra érkeznek résztvevők. Kurzusom első hetének tematikája a tanulásszervezés témakörére épülve a hatékonyság, a tanulói autonómia, az értékelés és a „flipped classroom” területeit érintette volna, de sajnos trénerünk ebben a témában kevés tapasztalattal és felkészültséggel rendelkezett. Bolgár, lengyel, görög, német, portugál és spanyol csoporttársaimmal együtt jeleztük csalódottságunkat a szervező intézmény vezetése felé, akik elfogadták a kritikát, és együttműködően igyekeztek megoldást találni a problémára.
A második hetet ezzel szemben kiválóan felépített tematika, elmélet és gyakorlat összhangja, jó hangulatú órák, egyetértés és egymásrahangolódás jellemezte. Csoporttársaim finn, belga, brit és spanyol pedagógusok voltak. A „mindfulness” fogalma különböző országokban eltérő módon kapcsolódik az oktatáshoz: a spanyol kolléga számára teljesen ismeretlen volt a fogalom, és pusztán személyes nyitottsága és érdeklődése révén került erre a kurzusra. Ezzel szemben a három brit pedagógus arról számolt be, hogy országukban „ .b curriculum” [dot-be] (jelentése: „stop and be”) címmel már működik egy iskolák számára kidolgozott mindfulness program. Trénerünk, az amerikai származású Sarah Bairstow, angol nyelvtanár, meditációs tréner, jóga és mindfulness oktató. A tanfolyam során megismerkedtünk a témához kapcsolódó alapfogalmakkal, tömör elméleti háttérrel és néhány alapvető relaxációs technikával, emellett érintettük az erőszakmentes kommunikáció alapelveit, és elemeztük ezek szerepét az oktató-nevelő munka során. A kurzus tapasztalatai megerősítettek abban, hogy a „tudatos jelenlét” egyszerű, de nem könnyű; gyakorolható és fejleszthető.
A kéthetes tanfolyam során páratlan kulturális élményekben volt részem. Szabadidőnkben felfedeztük a város múzeumait, templomait, piacait; gyönyörködtünk a román, gótikus és reneszánsz építészet eddig csak könyvekből ismert épületeiben és műalkotásaiban. Júliusban Firenzét elözönlik a turisták, de a hosszú sorbanállás általában elkerülhető online időpontfoglalással. Mi is ezt tettük, így a két hét alatt alaposan bejártunk minden nevezetességet; a szabadidőnket szinte ugyanolyan feszes ütemterv jellemezte, mint a kurzuson töltött időt. Lengyel lakótársunk, aki egy művészetpszichológiai továbbképzésen vett részt, óvatosan figyelmeztetett is a Stendhal-szindróma veszélyére: a művészet által okozott gyönyörűség heves fizikai reakciót, pánikrohamot, erős szívdobogást, ájulást válthat ki a turisták szervezetében ? . Mi megúsztuk. A hazatérés biztos gyógymód a szindrómára.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal