Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Peneva Dennica

Iskolánk DSZCentrum Bethlen Gábor Közgazdasági Szakgimnáziuma sikeres Erasmus+ pályázat keretében részt vettem egy egyhetes olaszországi továbbképzésen. A kurzust az egyik kolléganőm ajánlotta, mivel minden szempontból megfelelt az elvárásainak. és felejthetetlen élményt nyújtott neki. Budapestről, Cataniába repültem Római átszállással. A gép egy órás késéssel indult Pestről, így összesen 10 percem marad átszállni a másik járatra. A futóképességeimnek köszönhetően sikerült az utolsó utasokkal beszállni a Cataniába tartó gépre. Napos, fülledt idő fogadott Szicíliába és a busz lassan vitt engem Taorminába.

A foglalkozások a taorminai „Sole Castello” konferenciatermében keddtől-szombatig minden reggel 8:30-tól 13:30 zajlottak 15 perces kávészünettel. Ez egyáltalán nem volt kevés mivel nagy intenzitással dolgoztunk és szépen elfáradtunk a foglalkozás végén. Már kezdtem megérteni a diákjaimat, hogy milyen farasztó egész reggel figyelni és koncentrálni. A továbbképzés témája „Teaching English – Motivating Learners and Preparing for CLIL” azaz tartalom alapú nyelvoktatást, amelynek lényege nem a hagyományos nyelvoktatás, hanem a tanítás új, alternatív megközelítése.

A csoportban német, lengyel, holland, macedón, francia és magyar kollégák ültek. Mi voltunk a diákok és Alan Marsh, az oktató. Általában csoportokban vagy párban kellett dolgoznunk és a minicsoport összetétele mindig más és más volt. Néha ülve, állva vagy rohanva kellett végezni a feladatot. Az órákat a felszabadult hangulat, a jókedv és a nevetés jellemezte. A központban a kommunikáció volt, alig írtunk valamint, kipróbáltunk sokféle játékot és tevekénységet, amely nem csak motiváló és szórakoztató, de észrevétlenül lehetett tanulni, szókincsfejlesztést, kiejtést, nyelvtant. Számomra legemlékezetesebb volt, amikor bizonyos nyelvtani szerkezeteket kellett tanítani mesemondás közben, azaz kontextusban. Pontosan tudjuk, hogy a nyelvtan tanítása nem a legizgalmasabb része a nyelvtanításnak. A táblán rajzok illetve képek segítségével a diákok közösen a tanár irányításával alkotnak egy story-t, amelyben 3-4 szereplő előfordul. A diákok hangosan alkotnak a mondatokat és a tanár, amikor eljön a megfelelő pillanat „becsempész” a megfelelő új nyelvtant (pl. He shouldn’t have gone to the party. He shouldn’t have drunk so much. He shouldn’t have driven his car.) A diákok nem írnak, csak hangoson egyszerre ismétlik a mondatokat. Amikor a storynak vége, a diákok újra ismétlik, csak most nem mindenki egyszerre, hanem minden kiscsoport mond 1-1 mondatot. Ezt a módszert lehet használni feltételes módot, vonzatos igéket, adverbiális szerkezeteket, kötőszavakat tanítására és sok minden másra.

A globalizáció következtében az idegen nyelvek oktatása új módszerek alkalmazását igényli, ezek közé sorolhatjuk a CLIL – Tartalom alapú nyelvoktatást. A kétnyelvű oktatás nagyon hatékonynak bizonyult, mivel a diákok könnyedén sajátítják el a nyelvet azáltal, hogy azt egy másik tantárgy tanulására használják. A tanfolyamon elsajátított módszertani feladatok. nemcsak a kéttannyelvű csoportokban alkalmazhatóak, ahol a tanulók földrajzot, matematikát és informatikát tanulnak angol nyelven, hanem a hagyományos angol órákon is. Növelik a tanulók motiváltságát, érdekessé és emlékezetessé teszi a nyelvi órát, így a tanuló könnyen és hatékonyan tudja használni a tudását.

Délután a nyelvórák után lehetőségünk volt megismerkedni Taormina szépségeivel, szervezett városnézés formában, megkóstolni helyi borokat és sajtokat az Il Gambino borpincében az Etna lábánál, a szicíliai pizzát és más helyi specialitásokat, megcsodálni a híres és gyönyörű Alcantra szurdokot (Le Gole dell’ Alcantara ). Taormina közelében található Giardini Naxos városka, amely a környék leghosszabb partszakaszával rendelkezik. Érdemes a tanfolyam után maradni még pár napot és felfedezni Cataniát, Meszinát, Szirákuzát és természeresen megmászni Etnát is. Taorminának magyar vonatkozása is van. Taormina lenyűgöző szépsége Csontváry Kosztka Tivadart, is elbűvölte, akinek egyik leghíresebb festménye a taorminai színházról készült. Persze Csontváry nem csak ezt az egy festményt készítette itt. A festőt olyannyira megbabonázta a szicíliai város, hogy 1901-04 között többször is visszatért ide, ahol egyebek mellett megfestette a Holdtölte Taorminában (1901), a Mandulavirágzás (1902) és a Kis Taormina (1904) című képeket.

A Carob Institute által szervezett egyhetes taorminai továbbképzés nemcsak korszerű, hasznos és praktikus módszertani kurzust kínál hanem, lélegzetállitó kilátást az Etna vulkánra és az öbölre és természetesen a legjobb a szicíliai helyi specialitásokat is. Ajánlom ezt a továbbképzést mindenkinek, mert felejthetetlen élmény nyújtott számomra.