Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Dömösiné Dankó Judit

vasárnap, 25 augusztus 2019 11:16

Szoft készségek erős tanárok számára

Ki ne szeretne megújulni, tanulni valami újat, ami segít a mindennapi munkában? A reneszánsz fővárosa, Firenze, az Europass Teacher Academy adott otthont az ERASMUS+ program K1 mobilitásának, amelynek a címe Soft készségek erős tanárok számára. Rögtön gondolkodásra késztet a kurzus címe is, kik az erős tanárok, mit is jelent ez a szó ebben a kontextusban? Az erőt a tudományos ismeretek jelentik, a szakmai felkészültséget. A soft készségek pedig mindazt, ami személyiségünkre hat. Ami segít a tudás átadásában, a nevelésben, az érzékenyítésben, az érzelmi intelligencia fejlesztésében. A téma izgalmas, mégis a motivációt, hogy kilépjek a komfortzónámból, még akkor is, ha magyar nyelvű a kurzus, főleg az adta, hogy mindez ebben a varázslatos, műkincsekben gazdag városban zajlik. Akkor még nem gondoltam, hogy a képzés is ekkora élményt fog jelenteni!

A kurzuson minden nap egy héten keresztül 9-től 14 óráig úgy tanult 16 fős csoportunk, hogy észre sem vette az idő múlását, s napról napra igazi csapattá kovácsolódott (már egy őszi csoporttalálkozó is szerveződik). Gyakorlati feladatokon keresztül erősítette meg bennünk, mekkora szükségünk van erre a mindennapokban – felsővezetőnek, tanárnak, tanítónak egyaránt.

Kurzusvezetőnk nagyon felkészült volt, jól építette fel az 5 nap programját. Az elméleti ismereteket változatos módszerekkel vezette be, és gyakorlatokkal erősítette meg. Tanulmányoztuk azokat a soft készségeket, amelyek a tanárok számára a nevelés-tanítás során bármilyen szempontból relevánsak: jobb kapcsolat kialakítása a tanulókkal, szülőkkel, kollégákkal, konstruktív gondolkodás, jobb motiváció és kreativitás, a másokkal való együttműködés, a konfliktus elkerülésének és megoldásának képessége, a stressz okainak és megoldásának ismerete. Mindezt nemcsak elméleti síkon, hanem sok-sok gyakorlaton keresztül, amelyek beépíthetők a mindennapi munkánk során. Dolgoztunk párban, kis és nagyobb csoportokban, szituációs játékokat játszva. Nagyon tetszett a sokféle munkaforma és játék, a csoportalakítási technika, amelyek alkalmazását tervezem a nevelési-tanítási munkám során. Tetszett a vidám és bensőséges hangulat, aminek kialakítása a kurzusvezetőnket is dicséri.

Délutánjainkat és estéinket a város felfedezésének szenteltük kisebb-nagyobb csoportokban. Volt vezetett városismereti sétánk, ahol idegen nyelvi kompetenciánkat is aktivizálni kellett (angol nyelven zajlott), valamint a csoport együttműködését is fejlesztette – akik jobban beszélték a nyelvet fordítottak, a történelem szakosak pedig kiegészítették a hallottakat. Az utolsó nap pedig megmutatták a környék szépségeit (fakultatívan választhattunk három útirány közül). A mi csoportunk San Gimignano, Monteriggini, Sienna városában járt, a történelmi és kulturális nevezetességek mellett a toszkán gasztronómiából és borkultúrából is kapott ízelítőt.

Miért érzem azt, hogy nagyon jó döntés volt ez a továbbképzés, és máskor is szívesen vállalkoznék rá? Gyönyörű környezetben, igényesen összeállított programban vettem részt, ahol a csoporttársaimban és kurzusvezetőmben nagyon jó embereket ismerhettem meg. Úgy érzem, nemcsak a hard, hanem a soft készségei is erősek a csapatnak! Nagyon jó volt a már meglévő készségeket feleleveníteni, átstrukturálni, kibővíteni, megerősíteni. Mindez rendkívüli emberekkel, csodás körülmények között történt.

Ha röviden kellene összefoglalni, mi a legerősebb üzenete a kurzusunknak, Gandhit idézném: Légy te a változás, amit a világban látni akarsz!

Mindenkit csak biztatni tudok, próbálja ki!