Fruttus Hajnalka
Teaching English to Very Young Learners (Málta, 2021)
Idén nyáron, augusztusban tölthettem 2 fantasztikus hetet Máltán, Saint Paul’s Bay üdülőterületén. A Covid-19 miatt egy évvel elhalasztott projekt tanfolyamának megvalósulása idén sem volt teljes bizonyosságú. Eredetileg Angliába jelentkeztem (ahogy a kint lévők nagy része egyébként), de egyik nyelviskola sem vállalta fel az Egyesült Királyságban a kockázatot. Így jutottam el Máltába.
A kiutazás, bár a tanfolyam szervezői vállalták a kurzus megvalósítását, sok bizonytalansággal indult; gyakorlatilag a kiutazás hetén tudtuk meg, hogy zöld lámpát kapott a jelenléti tanfolyam. A viszontagságos megérkezésem ellenére (a határon nem fogadták el a kormányhivatalban kapott védettségi igazolást, szállás és repülőgépjárat módosítás történt, stb) az első naptól kezdve, miután a nyelviskola épületébe léptem, biztos kezekben éreztem magam, mert vigyáztak ránk azáltal, hogy szigorú egészségügyi szabályokat kellett betartania mindenkinek, mind az épületben, mind azon kívül, és bármiféle problémánk, kívánságunk adódott, mindenben készséggel segítettek.
A tanfolyamot, amin részt vettem (Teaching English to Very Young Learners) az Alpha School szervezésében, egy Máltai születésű helyi tréner tartotta, aki nemcsak a pedagógusi munka iránti elkötelezettségével, hanem hazája, kultúrája és annak történelme iránt kifejezett szenvedélyével is kivívta a tiszteletünket.
A kurzus első hetében a kisgyermekkori nyelvtanítás legfontosabb egységeit vettük végig, kezdve a tanulásszervezéstől, a szokás-szabályrend kialakításán át a mesék, dalok, kézműves tevékenységek témáinak feldolgozásáig. Ezen a héten a csoport létszáma 3 fő volt, ami csoportdinamikai szempontból számomra elég alacsony. A második héten csoportösszevonással, immár a megengedett 8 főre bővülve, a korosztály kreatív módszertanát néztük végig. Mindkét hét saját prezentációval zárult.
Számomra az első hét legnagyobb hozadéka az iskola kisgyermekkori nevelés-oktatással foglalkozó termének, anyagainak, játékainak, eszközeinek megtekintése volt. Emellett tudásom rendszerezése és naprakészségem megerősítése volt fontos számomra ezen a területen.
A második héten a digitális alkalmazásokkal ismerkedtünk első sorban, illetve nyelvi fejlesztés zajlott. Mivel számomra az előbbi fejleszthető terület, örömmel ismerkedtem az új applikációkkal, amiből mind szeretnék beépíteni a munkámba, mind pedig szeretnék megismertetni kollegákkal, hallgatókkal a disszemináció során.
Az iskola fontosnak tartja, hogy ízelítőt nyújtson az ország végtelenül eseménydús történelméből és gazdag kultúrájából is a hallgatói számára. Ezért heti 1 napot arra szentelnek, hogy 1-1 nevezetességhez elvigyék a tanulókat. Az első héten a Malta National Aquariumába mentünk el, a második héten pedig Málta egykori fővárosában, Mdinában tettünk egy nagy sétát, ami egy végtelenül hangulatos, középkori város. Itt lehetőségünk volt bejárni a város alatti katakombák egy részét is. Természetesen ezekkel a kirándulásokkal azért feladatok is jártak, mint például Mdinában az ABC összes betűjével kezdődően kellett fotókat készítenünk, amiből egy digitális applikáció segítségével könyvet kellett készítenünk. Az akváriumban tett tapasztalatok birtokában pedig kisgyermekek számára kellett egy feladattervet összeállítanunk, ami egy lehetséges látogatást dolgozott fel.
Az iskola Support csapata végtelenül sok segítséget nyújtott abban, hogy a szabadidőnkben minél több helyi szervezett programon, nevezetesség, látványosság megtekintésén részt vehessünk, ha szeretnénk. Nemcsak lehetőségeket kínáltak, hanem még le is foglalták, illetve be is szerezték a jegyeket, ha ezt kértük.
A 2 hét számomra az Alpha School szervezésében az Erasmus tanfolyam lebonyolításán kívül sokkal többet adott. Segített abban, hogy a szabadidőmet aktívan tölthessem el, és emellett végig biztonságban érezzem magam a kint létem alatt, mert a Covid elleni védekezéshez minden szabályt szigorúan vettek.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal