Bődi Etelka
Skót kultúra felsőfokon
Skót kultúra felsőfokon
A tavalyi emlékezetes dublini program után a második Erasmus képzésemet kezdtem meg idén júliusban Edinburgh-ben. Az Inlingua nyelviskola „Enhanced English Skills with Scottish Culture” programjára jelentkeztem és nagy izgalommal érkeztem Skóciába.
A város nagyon szép, izgalmas (és multikulturális), az időjárás pedig kifejezetten kellemes volt. Az iskola nagyon barátságosan fogadott bennünket, kedvenc „munkatársunk” Hamish volt, az igazgató kutyája J.
A kurzust csoportokra bontva végeztük, így mindenki tudott a maga szintjén haladni és fejlődni. A délelőtti és délutáni órákat hetente 2-2 tanár tartotta, így volt lehetőségünk jobban megismerni a nyelviskola dolgozóit, akik nagy hangsúlyt fektettek az egyenlő bánásmódra és a befogadó, biztonságos légkörre. Támogató és segítő hozzáállást tapasztaltam a tanároktól és a dolgozóktól egyaránt.
Minden délután volt külön szervezett program is, ahová szabadon be lehetett kapcsolódni. Egy-egy ilyen alkalommal ellátogattunk a Rosslyn-kápolnába, a Dean Village-be, vagy a Jupiter Art Land-be. De volt pub est is és ismerkedős séta a közeli parkban.
Az általános hangulat mellett tetszett a képzés módszertana, az aktualitások bevonása és a változatos munkamódszerek, források használata is. A tanárok nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy egymást és egymás kultúráját is megismerjük, rendkívül jó hangulatú óráink voltak.
Külön meg kell említenem az iskola vezetőjét, Roland Becker-t, aki nagyon nagy odafigyeléssel és őszinte szeretettel fogadott bennünket, magyarokat. Hálásan köszönöm az Erasmus programnak, a magyar és a skót koordinátoroknak és az iskola valamennyi dolgozójának, hogy 2 hetet tölthettem Skócia lenyűgöző fővárosában és az ott tanultakat majd átültethetem a mindennapi munkámba.
https://szekelyszarvas.hu/projektek/erasmus
Hello Dublin, hello CES!
Tanárnak lenni folyamatos kihívás, alkalmazkodás és megújulás. Akkor is, ha nem mindig érzünk ehhez kedvet. Az elmúlt másfél év, az online tanítás és az egész feje tetejére állt világ azonban nem hagyott más választást nekünk. Az Erasmus+-nak hála viszont a szakmai megújulás több, mint egyszerű továbbképzés: élménytanulás.
Sosem volt kérdés számomra, hogy szeretnék-e részt venni a tanártovábbképzésben. Az sem volt kérdés, hogy olyan helyre szeretnék ellátogatni, ahol komoly szakmai háttér mellett tanulhatok angol nyelvi közegben. Így egyértelmű volt, hogy a CES dublini képzései közül fogok válogatni. Hosszas gondolkodás után a módszertanra esett a választásom és egyáltalán nem bántam meg. Egyszerre volt felemelő és inspiráló olyan kollégákkal együtt dolgozni, akik hasonló környezetből jöttek, mint én és olyan tanártól tanulhattunk, mint Gavin. Nemcsak az volt számomra példaértékű, amit tanított, hanem az is, ahogyan tanított bennünket. Jó volt újra iskolapadba ülni, jó volt újra egyetemistának lenni.
A nyelvtanítás a folyton változó és a modern kihívásoknak megfelelő módszertani eszközök nélkül ma már nem működik. Egyre nagyobb igény van a diákok interaktív bevonására, a projektekben való gondolkodásra és a kooperatív tanulásra. A modern IKT eszközök, sőt, a saját eszközök használata nagyban hozzájárulhat a tanulás-tanítás hatékonyságához. Olyan friss személeletet kaptam, amellyel meg tudok újulni a saját szakmaiságomban és felkészültebben tudok szembenézni a mindennapok kihívásaival.
A CES suliban minden nap 9-kor kezdtünk. Változatos és érdekes témákat dolgoztunk fel jó hangulatban és folyamatosan a saját tapasztalatainkra reflektálva, a mindennapokra alkalmazva igyekeztünk megvitatni egy-egy módszer hatékonyságát, használhatóságát. A délutánokat az ír kultúra és történelem megismerésével töltöttük: részben az iskolában előadásokat hallgatva, illetve a városban sétálva, szervezett programokon vettünk részt. Sokat tanultunk egymástól, a saját tapasztalatainkból és a színvonalas programokból.
A sok hasznos módszertani eszköz mellett a város is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megismerjünk egy új kultúrát, történelmet, a nyelvet és az ír hagyományokat. Mindezek az ismeretek a mindennapi tanítás során rendkívül hasznosak lesznek, hiszen elsőkézből fogok tudni mesélni a tanítványaimnak Írország páratlan szépségéről, történelméről és kultúrájáról.
Köszönöm a lehetőséget az Erasmus+-nak, az intézményi koordinátorunknak, Anitáéknak a Tempusnál és a CES dublini csapatának: nektek köszönhetően biztos, hogy részt fogok még venni ilyen prgramokon! A mindennapi élményeimről egy kvázi blogot vezettem a facebook-on, a sokkal személyesebb hangvételű beszámolók megtalálhatóak az alábbi linken, vagy a profilomon.
https://www.facebook.com/media/set?vanity=eti.bodi&set=a.5618583981534012
A CES dublini iskolájának a honlapján az Erasmus+ tanfolyamok listáját itt találhatjátok:
És végül: ha valaki még vacillál, hogy menjen-e vagy sem, annak azt tudom javasolni, hogy induljon el bátran! Minden ilyen út hozzáad valami újat a személyiségünkhöz és a nemzetközi továbbképzések lehetőségeket teremtenek arra is, hogy további nemzetközi programokban vegyünk részt, építhessük szakmai hálónkat és hitelesebbek, naprakészebbek legyünk.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal