Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Zsiveráné Fekete Borbála

csütörtök, 04 november 2021 20:13

Practical Teacher

Practical Teacher

Londonban, hej, van számos utca …

Két hetet tölthettem Londonban az International House által Practical Teacher elnevezésű, angol nyelvtanároknak szervezett tanfolyamon 2021. augusztus 16. és 27. között.

A képzés célkitűzései a következők voltak:

  • források, gyakorlati ötletek és módszerek fejlesztése azzal a céllal, hogy a tantermi munkát felélénkítse és motiválja a diákokat,
  • tanítási anyagok válogatása, adaptálása, tervezése különböző kontextusokban,
  • a tanárok magabiztosságának növelése a különböző technikák használatát illetően,
  • a tanulók motiválási és bevonási módjainak megértése,
  • tapasztalatok cseréje más kollégákkal,

Azért ezt a tanfolyamot választottam, mert az elméleti képzés mellett a brit élettel kapcsolatos ismereteimet is szerettem volna bővíteni, mivel brit országismeretet is tanítok.

Elmondhatom, hogy a világhírű, patinás intézmény nagy tapasztalattal rendelkező, jól felkészült oktatójának  - Michael Turnernek – a foglalkozásain sokat profitálhattunk mind a gyakorlati mind a tudományos, elméleti  ismereteket illetően. A gyakorlati feladatokat pármunkában, vagy csoportmunkában végeztük. Miközben személyes kapcsolatokat tudtunk kialakítani a cseh, lengyel és magyar kollégákkal az oldott légkörben. Lehetőség nyílt tanítási tapasztalataink megosztására is.

A foglalkozások témái a következők voltak:

  • a különböző készségek fejlesztése az angol nyelv tanítása során; szóbeliség, íráskészség, hallásértés, nyelvhelyesség,
  • a diákok hibáinak javítása különböző technikákkal – (nagyon elgondolkodtató gondolatok merültek fel),
  • a kiejtés tanítása,
  • autentikus brit filmek és TV programok felhasználása a nyelvoktatásban,
  • online oktató programok, nyelvtanulást segítő weboldalak,
  • kulturális különbségek a brit és amerikai angol nyelv használatában,
  • modern művészeti vonatkozások: Banksy

Tanárunk kikérte véleményünket, hogy milyen témaköröket szeretnénk még feldolgozni, mi érdekel még minket az adott tematikán kívül. Így került sor még néhány, az ország kultúrájával kapcsolatos témára, mint pl. a királyi család és a modern művészet.

Az intézmény minden délután szervezett még kulturális programokat. Ilyenek voltak pl. városnéző séta a Westminster negyedben, ahol nagyon érdekes, de számunkra eddig nem ismert épületekre hívták fel a figyelmünket. Egy másik alkalommal a Cityben megmutatták London legrégebbi templomának romjait, és felmentünk a Sky Gardenbe. Egy következő délutánon szép parkokat csodálhattunk meg. Ismét máskor a British Múzeumba kalauzoltak el minket. Egyik este kedvezményes jegyet biztosítottak a Mary Poppins színházi előadásra,  a híres színházi negyedben.

Jutott időnk arra is, hogy önállóan megnézhessünk nevezetességeket, egyéni érdeklődésünknek megfelelően. Így juthattam el a Parlament épületébe, amelyet már rég szerettem volna megnézni. Nagy élmény volt számomra bejutni  azokba a termekbe, ahol azok az események folynak, amelyek a brit civilizáció órák tematikáját is képezik. Sikerült eljutni Greenwichbe is, és volt időm végignézni a National Gallery termeiben kiállított képeket is. A British Múzeum  kiállításaira két nap sem volt elég. Az igazi kulturális csemegét a színház és koncert látogatások jelentették. Shakespeare színházában a Globe Színházban az’ As You Like It ’ előadásán csodálhattam meg a társulat szószerinti játékát, amelyet szemmel láthatóan élvezettel adtak elő a csodálatos kiejtéssel beszélő színészek. Igazi kulturális csemegét jelentett számomra a ’Hairspray’ című musical megtekintése, ahol a közönség hálás tombolással köszönte meg az előadást. Nem volt ez másképp a Royal Albert Hall Sztravinszkij koncertje után sem, ami szintén életre szóló élmény volt számomra.

Szeretném kifejezni köszönetemet iskolámnak, koordinátoraimnak és segítőinknek, hogy a mobilitásom sikeresen megvalósulhatott.

Zsiveráné Fekete Borbála