Éles Zoltán Attila
Tablet and Smartphone Course
2022. augusztus 15.-én kezdődött el egy Erasmus kurzus Berlinben, melynek tematikája a ma oly népszerű ,,Tablet and smartphone Course” – táblagép és okostelefon használata az oktatásban. Nem túl elegáns részén a városnak helyezkedett el az Erasmus iroda, de az előadóterem a szükséges eszközökkel fel volt szerelve. Nem túl nagy létszámú csapat jött össze, mivel rajtam kívül egy osztrák, illetve bolgár hölgy, illetve cseh és ciprusi kolléga alkotta a csapatot. A trénerünk egy többnemzetiségű (olasz-spanyol) fiatalember volt, aki nagyon kedvesen és szakszerűen navigált el minket ebben a témában, bemutatva mindazt amit ma lehet tudni, illetve használni az oktatásban.
A szokásos bemutatkozás, ismerkedés és egymás oktatási környezetének megbeszélése után rátértünk a XXI. század oktatásának a kihívásaira, hogy hogyan lehet egy pedagógusnak megfelelni a kor követelményeinek megfelelően. Sok nagyszerűen használható alkalmazást ismertünk meg, azonban ezek legtöbbje ingyenesen csak korlátozott mértékben és ideig alkalmazható. Egy ilyen alkalmazás a Padlet, mely olyan mint egy faliújság, melyre feltűzhetjük a napi anyagunkat, kiegészíthetjük linkekkel, képekkel és ami szem-szájnak igénye. Ezeket később visszanézhetjük, illetve aki nem vett részt a foglalkozásokon azoknak is életszerű betekintést nyújt a a történésekbe. Szóba került a Microsoftos Powerpoint méltó ellenfele a Prezi, mely sajnos szintén fizetős alkalmazás, azonban egy teljesen más felhasználói élményt nyújt mint a konkurencia. Előnye, hogy online tárolja a témát és interneten keresztül bárhonnan megnyitható és megtekinthető az előadás.
A kurzus magában foglalt egy városnézést is melyet szakképzett idegenvezetővel tehettünk meg, melynek keretében megtekintettük Berlin nevezetességeit, melyek egy része a történelmi érdekességei okán igen nagy hatást tett ránk. Megérthettük, Berlin sokszínűségének okát és azt, hogy hogyan próbál úrrá lenni a jelenleg is zajló integrációs folyamatokra (befogadás, sokszínűség, tolerancia, stb.) Azt hiszem, hogy a hangulatba belekóstolva, amit Berlin utcáin járva éreztünk megérthettük a német átlagpolgár törekvéseit, amellyel megpróbálja a világ gazdasági és háborús problémáit megoldani. Mintaszerű folyamatoknak lehettünk szemtanúi, melyek nagyon nehezen, de szerintem sikerrel fognak járni.
A kurzus tematikája szerint tovább haladva a mindenki által ismert és jól használható Classroom tapasztalatait beszéltük meg, illetve megosztottuk egymással a használat során szerzett tapasztalatokat, ötleteket, trükköket. A teljesség igénye nélkül felsorolhatnám at edpuzzle, quizizz. stb. alkalmazásokat. Készítettünk podcastot, vágtunk videót és hanganyagot, melyek megfelelő használatával interaktívabbá, színesebbé és izgalmasabbá tehetjük az óráinkat.
A kurzus utolsó napjára egy kirándulást hagytunk Potsdam városába, szerencsére kellemes időben tekinthettük meg a felejthetetlen látnivalókat. Mivel ez a kurzus utolsó napja volt, így ezzel búcsúztunk is rövid ismeretségünket a továbbiakban is megtartva és ápolva.
Gamification and Learning
Éles Zoltán - Görögország - Kréta szigete
Game Based Learning And Gamification
2022. július 1-12 között egy módszertani továbbképzésen vettem részt az Erasmus+ program keretén belül Görögországban, Kréta szigetének Chania városában. A program célja a játékos tanulás kialakításának módszertana, előnyei és hátrányainak vizsgálata. Különböző játékos alkalmazások ismertetése, használatának módszereivel ismerkedtünk meg.
A képzés első napján délután voltak órák 17:00-től 21:00-ig. Gyönyörű szállodában tartják a kurzust (Kydon Hotel), a konferenciaterem mindennel fel van szerelve, amire szükség van: óriás kivetítő, hangfal, légkondi, wifi. A szünetben kaptunk kávét, teát, üdítőt, sós és édes süteményeket, amelyeket a szálloda egyik dolgozója szervírozott nekünk a társalgóban, ahol kényelmes fotelekben, kanapén vagy az üvegasztalok körüli kárpitozott székeken foglalhattunk helyet. A tanfolyamon 13 résztvevő van: négyen Olaszországból, ketten Ciprusról, egy fő Horvátországból, egy fő a Cseh Köztársaságból és öten Magyarországról érkeztünk. A ciprusiak alsó tagozaton, míg a többiek gimnáziumban tanítanak. Mindenki nagyon lelkes és kedves, rögtön barátságokat kötöttünk.
A tanárunk Dr. Filippos Giannakas, aki a Game Based Learning (GBL) és a gamifikáció szakértője. Az athéni egyetemen módszertant tanít, emellett számítástechnikát általános és középiskolában.
Az első nap programja az volt, hogy mindenkinek elő kellett adni a prezentációját, amit már korábban feladatnak kiadtak. A prezentációk témája a saját iskola vagy ország bemutatása volt. Azt is megtanultuk tőlük, hogyan kell kézzel készíteni hagyományos olasz tésztakülönlegességet:
Elafoniszi
Az Erasmus-képzéseken egy nap mindig a kirándulásé, hogy megtekinthessük a környék legnevezetesebb látványosságait. Idén Elafoniszibe szerveztek nekünk kirándulást. Reggel 7:50-kor találkozott a csoport a szálloda előtti buszmegállóban. A kirándulást egy utazási iroda szervezte, rajtunk kívül sokan mások is utaztak a buszon. Az út során egy idegenvezető mesélt a vidék történelmi eseményeiről, a népszokásokról és a helyi különlegességekről. Szerpentinen kapaszkodtunk fel Agia Sofiába, ami barlangtemplomáról híres. A Topolia-szurdok lélegzetelállító sziklafalai vettek körül minket, és még a legbátrabbak is félve tekintgettek ki az ablakon.
Az Elafoniszihez vezető út keskeny, és tele van hajtűkanyarral, de a táj szépségéért megéri kanyarogni egy kicsit. Európa legszebb tengerpartjai közé sorolt strandjával Elafoniszi közigazgatásilag Kréta Chania régiójához tartozik. A régió nevét adó történelmi város, Chania 76 km-re található Elafoniszitől.
275 lépcső vezetett fel az Agia Sofia barlangba. Pihenésképpen félúton megittunk egy kapucsínót a büfében, majd meg sem álltunk a célig, hogy gyönyörködhessünk a cseppkőbarlangban.
Game Based Learning (GBL) és gamifikáció
A fő irányelvek (a játék kultúrája) a játékos tanulás során:
- ne aggódj, ha elbuksz
- nyugodtan hibázhatsz
- keress megoldást a problémákra
A mottó, hogy tanulunk, miközben csináljuk, és ebben a folyamatban nagyon fontos a visszacsatolás. Mindig meg kell találni az arany középutat a játék és a tanulás között.
A továbbképzés nagyban elősegítette, hogy más szemmel nézzünk oktatásunkra: annak megújítása egyre szükségesebb. Az oktatás során nagyon fontos, hogy használjuk a jelen kor technikai vívmányait, hiszen ezekkel a módszerekkel tudjuk a gyermekek érdeklődését fenntartani, illetve az oktatási folyamat is hatékonyabbá válik ez által.
Nem teljes felsorolás alapján megemlíteném a Google Classroom-ot, a Puzzle, Pinterest, Youtube, stb. alkalmazásokat.
A 21. században olyan készségek fejlesztésére kell törekednie az iskolának, mint a kritikai gondolkodás, a kommunikáció, az információs-, média- és technológiai műveltség, a kezdeményezőkészség és a szociális készségek. Ezek egyike sem érvényesül az emberek közti megfelelő együttműködés nélkül. Az iskolának az a feladata, hogy a jövőre felkészítsen, egy olyan jövőre, aminek a munkakörei még ki sem alakultak. Alig pár évvel ezelőtt még fogalmunk sem volt arról, mint jelent az, hogy közösségi média, ma pedig már egy egész szakma alakult köré. Nagy hangsúlyt fektettünk tehát ezekre a fogalmakra, gyakorlati alkalmazásukra.
Nagy élmény volt a nyüzsgő Kréta szigete, mely ilyenkor tele turistával igen látványos és pezsgő kulturális térré változik. Gasztronómiai élményeknek is szerepe van a 2 hetes kinn tartózkodás alkalmával.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal