Kerekes Henriett
Hello Erasmus! Hello Malta!
Bár iskolám, a József Nádor Általános Iskola és Művészeti Iskola már évek óta részt vesz az Erasmus+ pályázaton, nekem ez volt az első alkalom, hogy csatlakoztam: 2022. június 20-a és július 1-je között két hetet töltöttem Málta szigetén, St Paul’s Bay-ben, az ALPHA School of English nyelviskolában.
Életem egyik legnagyobb kalandja volt ez a két hét!
Az English Language Development for Teachers and School Staff kurzusra jelentkeztem, de - valószínűleg a korai kezdés miatt – az első héten csak egyedüli jelentkező voltam. A nyelviskola rendkívül rugalmas volt, és 3 ajánlatuk is volt erre a helyzetre, amiből én választhattam. Így az első két napon egyszemélyes oktatásban vettem részt, ami rendkívül hatékony, személyre szabott és élvezetes volt. A harmadik napon az eredeti tervezet szerint egy kulturális program keretében csatlakoztam egy nyelviskolai csoporthoz, akikkel összebarátkoztam, így a hét hátra lévő 2 napját a csoportjukhoz csatlakozva töltöttem. Ez nem tökéletesen az a kurzus volt, amire jelentkeztem, de pedagógus kollégák osztottuk meg egymással a szakmai tapasztalatainkat, eszközeinket, pedagógiai módszereinket. Tettük mindezt angol nyelven, nagy érdeklődéssel és odafigyeléssel. Rendkívüli támogatást, elfogadást és biztatást éreztem minden résztvevő részéről. A pályázatomban a flow élményt emeltem ki, mint a pedagógus munka és a tanítás-tanulás általam nagyon fontosnak tartott területét, és már a tervezés időszakában is úgy éreztem, hogy az Erasmus+ program kiváló lehetőséget kínál a flow megélésére. Ezt a mobilizációm alatt a saját bőrömön is megtapasztalhattam.
A második héten már 4-en voltunk a csoportunkban, a nyelvileg rendkívül sokoldalú új tanárunkkal. Azt is nagyszerűnek éreztem, hogy a máltai tartózkodásom alatt összesen három tanárom volt, mindenki más-más erősségét tudta belevinni a tanításba, színesítve, gazdagítva az élményt. Ezen a héten volt a csoportban lényegesen fiatalabb lány, és férfi csoporttárs is, ami a különböző kultúrák találkozásán túl a különböző generációk és a két nem különböző látásmódjának a találkozását is elősegítette a beszélgetéseinkben és a közös munkában. További szín volt az is, hogy egyikünk zenetanár volt, aki hazájában egy nagyszerű rap-dalt is készített az Erasmus+ program népszerűsítésére. Az óráink rendkívül változatosak voltak: volt videó, illetve hanganyag feldolgozás, páros, önálló és teljes csoportos munka, szóbeli és írásbeli feladatok, prezentáció készítése egy megadott témában, dalszöveg írása és előadása, országaink, munkahelyünk, magunk bemutatása, és mindez nagyon sok angol nyelvtani résszel és szókincsfejlesztéssel. A nyelviskola programjában a szerdai kulturális program most is városnézés és múzeumlátogatás volt, amihez szintén feladatok kapcsolódtak a hét további napjain...
Mint ismert, egy tevékenység közben megélt flow élménye annál erősebb (csak néhány jellemzőt kiragadva), minél jobban el tudunk merülni benne, minél inkább ad lehetőséget a saját szintünkről történő fejlődésre, és minél inkább kapunk ezzel kapcsolatos visszajelzéseket. Ez a nyelviskolában maradék nélkül megtörtént. Mindezt pedig gyönyörű természeti környezetben, a máltai történelem prehisztorikus, Pál apostol korabeli vagy éppen a középkort visszaidéző épített környezetében, napsütésben, a csodálatos Földközi-tenger közepén. Teljesen őszintén mondhatom, hogy számomra ez az utazás a tökéletes élményt adta. Végtelenül hálás vagyok azért, hogy részt vehettem iskolám Erasmus+ pályázatában.
A projektről ezen a helyen lehet majd olvasni:
https://jozsefn-urom.edu.hu/index.php/erasmus
Kerekes Henriett
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal