Jákli Zsófia
Élménybeszámoló 2022-1-HU01-KA122-SCH-000075925 számú projekthez
Írország – Limerick 2022 07.03-07.16 Erasmus pályázat
Mikor a pályázat leadásához ki kellett választani a képzést elsősorban az időpont volt számomra meghatározó, sem a helyszín, sem a képző intézmény nem befolyásolt, a kurzus címe (21st century skills for language teachers) pedig ugyan felkeltette az érdeklődésem, de előzetes tudásom nem igazán volt ebben a témában.
Az indulás napján már ugyan volt némi rálátásom a kurzusra, de egyáltalán nem tudtam mit várjak a két héttől. A kétnapos, londoni átszállásos út után megérkeztem Limerickbe, ami némileg megváltás volt a budapesti kánikulához képest. A képzés helyszíne a University of Limerick kampusza, magától a várostól 5 km-re, ami abból a szempontból jó, hogy semmi nem zavarja meg a tanulást, de az esti networking helyszínei is korlátozottak voltak.
Az első napot (07.03) egy közös vacsorával indítottuk, itt megismertem a párhuzamos képzéseken lévő kollégák egy részét, valamint a saját csoporttársaimat is. A kollégák vegyesen voltak Európa minden országából, kifejezetten örültem, mikor kiderült, nincs másik magyar kolléga az én csoportomban, hanem Ausztriából, Csehországból és Svédországból érkeztek a társaim. A korosztály is teljesen vegyes volt, a késő húszas éveikben lévő tanároktól a nyugdíjas korig mindenki képviselte magát. A képzőnk egy régóta Európában élő, dél-afrikai nő volt, Stefania Ballotto.
Az első nap az ismerkedésről és a csoport összekovácsolásáról szólt, a kéthetes képzésre hivatalosan 4-en jelentkeztünk, de adminisztrációs okok miatt a második héten még ketten csatlakoztak hozzánk. Ugyanígy az első nap felvázoltuk az igényeinket, az elvárásainkat és röviden megismerkedtünk a programmal.
Az első héten a 21. századi készségek és kompetenciák voltak hangsúlyosak, megismerkedtünk a „4C” elemeivel a nyelvtanításban, amelyek a kommunikáció, kollaboráció, kritikus gondolkodás és a kreativitás, elmélyültünk a Bloom-féle taxonómiában, kielemeztük a Maslow piramist, valamint megosztottuk egymással az online oktatás tapasztalatait, és ki milyen digitális megoldásokat használt ez idő alatt. Megismertünk gondolkodási rutinokat, valamint olyan feladatokat oldottunk meg és elemeztünk ki, amelyek alkalmazzák a „4C” elemeit, többek között egy táborhelyet kellett megtervezni és felépíteni a tanteremben lévő anyagokból. Az első hét lezárásaként egyénileg összegeztük és rendszereztük a tanultakat, valamint pénteken (07.08.) egy óratervet kellett készíteni, amelynek sajnos az értékelésére nem jutott időnk, de a feladatokat a héten tanultak figyelembe vételével kellet összerakni.
A kötelező tanórák 9-15.30 között zajlottak, esténként opcionális workshopokon lehetett részt venni, az én érdeklődésem a daltanítás tinédzsereknek, a gyakorlati tanácsok tinédzserek oktatásában és a híres nők foglalkozások keltették föl, ezeken vettem részt. A hétvége kirándulással telt, szombaton Limerick kulturális életét ismerhettük meg közelebbről, vasárnap pedig Galway történelmi múltját fedeztük fel.
A második héten a kurzus fókusza a gondolkodás és a tanulási folyamatok láthatóvá tételére tolódott. Ezekben a napokban még több gondolkodási rutint ismertünk meg, így „Think-pair-share” mellett foglalkoztunk a „3-2-1 bridge”, valamint az „I used to think…, Now I think…” rutinokkal, csakhogy néhányat említsek. Ezen a héten kerültek szóba a vizuális rendszerezők is, mint a tanulás láthatóvá tételének fontos elemei, valamint hétfőn és szerdán a másik csoport trénere vendégelőadóként a kreativitásról és a motivációról tartott nekünk szemináriumot. Szerdán és csütörtökön átbeszéltük mely tudományos területekből táplálkoznak a 21. századi kompetenciák, valamint szót ejtettünk az ENSZ 17 fenntartható fejlődési célkitűzéseiről.
Az utolsó nap a csoportok létszámcsökkenése miatt közösen töltöttük el a napot egy másik csoporttal, és bemutattuk egymásnak a projektjeinket, amelyek a két hét alatt megtanultakra épültek. A mi csoportunk egy 60 perces órát prezentált, amelyben fontos szerepet kaptak a 21. Századi kompetenciák, a másik csoport 3 külön feladatot prezentált, amelyek a kreativitást hivatottak fejleszteni. A képzések lezárása is ezen a napon történt.
A képzéssel töltött 10 nap alatt megismertük a 21. századi tanár kompetenciát, új módszereket arra, miként lehet a mechanikus tanulás helyett kritikus gondolkodásra sarkallni a diákokat és a képzőnk segítségével egy tudásmegosztó csapattá váltunk. Mindez segítségemre lesz a küldő intézménybe való visszatérés után, és a személyes kompetenciám fejlődésével többet és jobban tudok majd adni a saját diákjaimnak.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal