Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Szászné Süle Annamária

Iskolánk, a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola nyertes Erasmus Plus pályázatának köszönhetően tanártovábbképzésen vehettem részt egyik kolléganőmmel a horvát tengerparton fekvő festői szépségű kisvárosban, Rovinjban. A mobilitás során megélhettem az új helyek felfedezésének örömeit, és a tanulás mellett változatosan eltöltött szabadidő harmóniáját.

Utazásunk első napját Szlovéniában töltöttük, ahol két világhírű turista látványosságot látogattunk meg. Először Postojnába mentünk az óriási cseppkőbarlangba, aminek belsejében kisvonattal közlekedtünk, majd gyalogtúrát tettünk álmélkodva a szebbnél szebb kőképződmények között. A nagy nyári melegben először jólesett a hűvös barlangi levegő, de végül jól átfagytunk. Innen a 800 éves, 123 méter magas sziklába épített tündérmesékbe illő predjamai várhoz autóztunk, ami a XV. században a szlovén rablólovag, Erasmus von Luegg birtokában volt. A földrajzi, történelmi és kulturális ismereteink bővítését követően indultunk tovább Rovinj felé.

A tanfolyam vasárnap kezdődött délelőtti regisztrációval, tájékoztatóval, és egy ismerkedéssel egybekötött közös vacsorával. Hétfőn és kedden a coaching technika elméleti alapjairól tanultunk összehasonlítva a hagyományos tanítási módszerek folyamataival, valamint újra gondoltuk saját tantermi kihívásainkat, és azok lehetséges megoldásait. A hét második felében gyakorlati feladatok kerültek előtérbe, amikkel csoportokban, illetve pármunkában foglalkoztunk. Kipróbáltunk többféle coaching eszközt, mint például a megfelelő kérdésfeltevést, a coaching wheel-t, a tanulói SWOT vagy SLO analízist. A legfontosabb tanulság számomra az volt, hogy a problémákra adott válaszok már bennünk vannak. Jó kérdésfeltevéssel és eszközökkel meg tudjuk találni a megoldásokat, és az elakadásainkon túl tudunk lendülni. Hasonlóképpen utat tudunk mutatni tanítványainknak is. Pénteken a csoportunk minden tagja bemutatta saját projektjét, egy coaching-gal megtámogatott tanóra vázlatát. A csoportunknak nyolc tagja volt, heten Magyarorszáról, egy fő pedig Katalóniából érkezett. A közös tanulás igazán pozitív légkörben, angol nyelven zajlott, sokat formálódott gondolkodásunk néhány nap leforgása alatt, és inspirációt kaptunk pedagógiánk megújításához. Trénerünk, Kovács Gabriella lelkesedése ránk is átragadt.

A délelőtti tanulást követően igyekeztünk a szabadidőnket hasznosan eltölteni. Részt vettünk delfinleső hajókiránduláson, megnéztük Porecsben az Euphrasius-bazilikát, aminek építése még a keresztényüldözéskor, a IV. században kezdődött, és jelenleg a világörökség részét képezi. Buszkirándulás keretében meglátogattunk két hangulatos, hegytetőn elhelyezkedő, várfallal körülvett kis falut, ahonnan gyönyörködhettünk a csodálatos kilátásban. Mindemellett naponta úsztunk, fürödtünk a tengerben, és esténként jártuk Rovinj zegzugos utcácskáit, időnként hódolva a horvát konyhaművészetnek egy-egy hangulatos étterem teraszán.

A tanfolyam szombati zárására tervezett, hajókirándulással egybekötött kapcsolatépítő találkozás a többi tanfolyam résztvevőivel az időjárási viszonyok miatt nagy bánatomra elmaradt.

A hazafelé vezető utunkon azonban koordinátor társammal már az őszi Erasmus napokat kezdtük tervezni az iskolánkban!

Úgy érzem, az új tanévet szakmailag felfrissülve, új szemléletmóddal és pozitív hozzáállással fogom tudni elkezdeni. Hálás vagyok, hogy élhettem az Erasmus Plus nyújtotta lehetőséggel, és a Jutaki Bt, Hunagary Expert a Tanárokért és a Diákokért színvonalas képzésén vehettem részt.

kedd, 25 április 2023 21:25

A "Smaragd" Szigeten

Márciusban eljött a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola tizenegy kiváló tanulója számára a 2022/23-as tanév egyik fénypontja: az intézmény által elnyert Erasmus Plus pályázatnak köszönhetően elutazhattak Írország fővárosába, Dublinba, ahol egy héten keresztül iskolai keretek között fenntarthatósági témájú projektben vettek részt. Közösen gondolkodtak és vitákat folytattak a klímaváltozásról, a műanyagszennyezésről és a gyorsdivatról.

Az iskolai tevékenységeken túl Írország kultúrájával, történelmével és fővárosának nevezetességeivel ismerkedtek meg a tanulók. Emellett megtapasztalták az ország borongós időjárás és hirtelen záporai mellett a jó hangulatú Szent Patrik napi felvonulást és a csodálatos közeli tengerpart varázsát is.

Az utazásban részt vevő tizenegy diák a hetedik és nyolcadik évfolyamról lett kiválasztva nemcsak a jó tanulmányi eredményeik, példás magatartásuk és angol nyelvi tudásuk, hanem a fenntarthatóság témájában való jártasságuk alapján is. Bízunk abban, hogy a diákok a kiutazás során nyert tapasztalataikat és ismereteiket tovább kamatoztatják iskolájuk és tágabb környezetük javára a jövőben. Iskolánk https://godollo-petofi.hu/ további Erasmus programokra pályázik, hogy diákjai hasonló lehetőségekben és élményekben részesüljenek.

szombat, 17 szeptember 2022 18:39

Álmok, vágyak előbb-utóbb teljesülnek!

 

              

Viszlát gyönyörű sziget, természeti csodák gyűjteménye, életem egyik legkülönlegesebb élménye: vulkánok, gejzírek, vízesések, forró fürdők, fénytünemény, óceán és bálnák. Mindez egy hét leforgása alatt. Mintha csak egy teremtés történetbe csöppentem volna bele, aminek a végén én magam is újjászületek. Mindemellett pillanatról pillanatra apró emberi kedvességek, meglepetések érintenek meg, ejtenek bámulatba a találkozásaim során.

Több, mint egy évtizeddel ezelőtt megpillantottam egy fényképet egy nagyon tiszta, éles kontúrú városrészlettel. Hirtelen úgy éreztem, ide el kell mennem, hogy belélegezhessem ennek a helynek a levegőjét. Reykjavík volt. Nagyon messze Magyarországtól... Gondoltam, maradnak számomra a filmek, videók és mások úti beszámolói. „Levegőzés” anyagi okokból kizárva.

2020/21-es tanévben iskolánk Erasmus pályázatot írt, aminek munkafolyamatában tevékenyen részt vettem. Amikor a tanárok számára tanfolyamokat kerestünk, egyszer csak felbukkant egy izlandi helyszín. Talán mégis esélyt kapok a nagy utazásra? És ráadásul a hivatásomnak köszönhetően? A meghirdetett tanfolyam tökéletesen illeszkedett iskolánk célul kitűzött fejlesztendő területéhez: a 21. századi készségek megalapozása, fejlesztése a tanítás-tanulás folyamatában.

A tanfolyam címe: Project-Based Learning, amit a spanyol PMS Erasmus Plus iskola szervezett. A tanulásra hétfőtől péntekig öt délelőtt folyamán nyílt alkalmunk angol nyelven. Trénerünk, Iréne Perez, fiatal, lelkes és lendületes volt. A projekt alapú oktatás elméletén kívül első sorban a helyes hozzáállást – együttműködést, helyes kommunikációt tanultuk játékos gyakorlatokon keresztül. Különös gondot fordítottunk a „critical thinking”-re azaz a kritikai gondolkodásra, hiszen a PBL fókuszában a problémamegoldás áll. Egy, a közösség számára felmerülő problémára hívjuk fel a figyelmet, amihez igyekszünk kutatási anyagok és gyakorlati tapasztalatok alapján megoldási utakat találni. Itt a tanulási folyamat igen életszerű, és a diákok rendkívül jól motiválhatók. Iskolánkban nagy kihívás lesz egy ilyen, tantárgyakon átívelő tanulási folyamatot megvalósítani. Szükség lesz a tanárok hatékony együttműködésére. A tanfolyam része volt az eTwinning platformmal való ismerkedés is. Remélem, hamarosan sikeresen találunk partnereket egy izgalmas projekthez. A képzésen tizenöt tanár vett részt több különböző európai országból. Mindannyian lelkesek és nyitottak voltunk az együttműködés lehetőségére. Fontos azonban megtalálnunk a megfelelő profilú csoportokat.

Igen! Álmok, vágyak teljesülnek, célok előbb utóbb megvalósulnak. Nagy példa számomra ez az Erasmus mobilitás. Érzem, ahogy „mobilizálódott”, átértékelődött bennem sok minden az új emberekkel, a természeti csodák és egy különleges országgal való találkozás által. Érzem, hogy látóköröm bővült, a gondolkodásom nyitottabbá és a lelkem szabadabb vált.

Kimondhatatlanul hálás vagyok az Erasmus+ funding programnak, a Tempusz Közalapítványnak, az iskolám koordinátorának, és a Tanártovábbképzésnek a szervezéi ügyekben való segítségéért, hogy mindezzel az élménnyel gazdagodhattam. Szeretném az iskolánkban a tapasztalataimat legjobb tudásom szerint kamatoztatni.

Vácrátóti Petőfi Sándor Általános Iskola Projektje: 21. századi nevelési készségek elsajátítása és fejlesztése, innovatív tanítási módszerek