Borbély Tünde
Legendák és kultúra Izlandon
„Legends & Culture” tanártovábbképzés Izlandon
Régóta szerettem volna eljutni Izlandra, amely a Föld egyik legszebb és legfurcsább szigete. Mikor élőben is megláthattam a felszínt, azonnal a Mars felülete és a „Vadnyugat” sztyeppéi jutottak eszembe.
A képzés során elsajátíthattuk, hogy hogyan illeszthető be a helyi kultúra és legendák bemutatása az oktatásba. A képzés egyik feladata egy utazási napló készítése volt, így én is naplószerűen szeretném bemutatni ezt a különleges továbbképzést.
„Csütörtök este landoltunk Izlandon. Nem igazán éreztük az idő múlását, mivel a szigeten a nyári időszakban a nap éjfélkor megy le és már hajnali kettőkor újból világos van. Szállásunk Reykjavíkban, a KEX Hostel-ben volt (hagyományos kollégiumnak mondható). Jó, hogy hamarabb érkeztünk, így volt időnk akklimatizálódni. Hiába volt nyár, mégis a napi hőmérséklet 8-13 Celsius fok között mozog, szórványos esőzéssel, időnként erős széllökésekkel. Magyarországon közben tombolt a nyár hőségriadóval.
Reykjavík nagyon tetszett, kultúrában gazdag, rendkívül tiszta település. Pénteken felfedeztük a belvárost, megnéztük a híres, bazaltsziklákat idéző templomot, a Hallgrímskirját, ami a sziget legmagasabb, legikonikusabb épülete. Voltunk a szivárvány utcán is, ami egy hangulatos kis sétálóutca a templommal szemben. Elsétáltunk még a kikötő környékére is, és sokat nézelődtünk a városközpont ajándékboltjaiban (itt kell megemlítenem, hogy nagyon drága Izland). A hétvégén megnéztük a helyi bolhapiacot, illetve a piac közelében lévő Hið Íslenzka Reðasafn múzeumot. Vasárnap délután találkoztunk a képző képviselőivel, akik átadták a részletes programtervet.
Hétfő: Kora reggel Reykjavíkból indultunk utunkra. Az első állomásunk a Seljalandfoss vízesés volt, ami már messziről is elképesztően gyönyörű, de ahogy közeledtünk, még inkább lenyűgözött. Seljalandfoss után haladtunk tovább kelet felé és Vík városától pár percre álltunk meg Dyrhólaey-nél. Erről a kis félszigetről mesés kilátás nyílik a fekete homokos tengerpartokra. Pár perc autóútra Dyrhóaley-től találjuk Vík városát, ami a térség központi helye. Itt megálltunk ebédelni, illetve megnéztük a fekete homokos tengerpartot, majd pedig a szikla másik oldalán lévő partrészt is (Reynisfjara). Vík után, a visszafelé vezető úton még megnéztünk egy másik csodálatos vízesést is, a Skógafosst.
Kedd: Izland energiaellátása leginkább megújuló forrásokból származik, kihasználva a geotermikus energiát és a gyors lefolyású folyókra épített vízerőműveket. A képzés részeként ellátogattunk a Hellisheidi geotermikus erőműbe, amely a Seltún geotermikus területen helyezkedik el. Az erőmű és a terület látogatása igencsak ajánlott lenne minden középiskolás diák számára. Akár kémia, földrajz, történelem órák tananyagát könnyedén meg lehetne tanítani a tanulóknak egy látogatás alatt. A nap végén pedig megmártózhattam a Kék Lagúna kékes-fehéres vizében. A Kék Lagúna egy mesterségesen kialakított fürdőhely fekete lávakőzettel körülvéve. Az ásványi anyagokban gazdag geotermikus tengervíz hőmérséklete egész évben 38 fok körül mozog.
Szerda: Saga múzeumban indítottuk a délelőttöt. A Saga Múzeum felidézi az izlandi történelem kulcsfontosságú pillanatait, olyan pillanatokat, amelyek meghatározták népük sorsát, és lenyűgöző képet adnak arról, hogyan éltek az izlandiak több mint egy évezred óta. Kitörések, földrengések, lavinák és más természeti katasztrófák voltak azok, amelyeket az izlandiaknak el kellett viselniük. A hírhedt fekete halálnak is ki voltak téve, ami a lakosság több mint egyharmadának elpusztulásához vezetett. Mindez azonban nem tántorította el az itt élőket, és olyan figyelemre méltó kultúrát és irodalmat hagynak maguk után, amely Európa bármely más országáéval azonos. A látogatás végén munkacsoportokba kerültünk. Az eddig látottak alapján projektfeladatot kellett összeállítanunk a saját tanulóink számára. Az elkészített feladatok megtalálhatóak a Legends and Culture továbbképzés Google Drive mappájában. A délután folyamán ellátogattunk a Fagradalsfjall vulkánhoz (Reykjavíktól 32 kilométerre található). A vulkán 2021-ben tört ki Izlandon, valamint hazautazásunk után egy héttel újra. Megdöbbentő érzés, hogy az akkor még kihűlt lávafolyamon ma már nem állhatnék.
Csütörtök: A negyedik nap délelőttje a disszeminációról szólt, majd délután egy történelmi és természeti túrán vettünk részt. A Golden Circle Reykjavíkból induló és oda visszaérkező útvonalon található. Első megállónk a Thingvellir Nemzeti Park volt. Ez történelmileg igencsak fontos helyszín, itt alakult meg a világ első parlamentje, az úgynevezett Törvénysziklánál voltak a gyűlések és ott hirdették ki a törvényeket. A helyszín geológiailag is rendkívül érdekes, hiszen itt találkoznak az amerikai és eurázsiai tektonikus lemezek, amik évente 2 cm-rel távolodnak egymástól. A nemzeti park területén (ami egyébként az UNESCO világörökség része) láthattam még egy 19. században épült templomot, ami egyébként Izland legelső templomának a helyére épült. Következő állomásunk Izland egyik leghíresebb vízesése, a Gullfoss volt. A hatalmas víztömeg elképesztő robajjal zúdul a hasadékba. Tovább haladván elértünk a Geysir geotermikus területhez. A legnagyobb látványosság a Strokkur, ez az egyetlen gejzír, ami ki szokott törni, méghozzá 4-10 percenként. A területen sok más hőforrást is láthatunk.
Péntek: Az utolsó hivatalos napon ellátogattunk a Perlan múzeumba. A planetáriumban megnézhettük a sarki fényt, az Auróra Borealist. Perlan természeti kiállítása Izland csodáit eleveníti meg. A kiállításon mindenki megtapasztalhatja a vulkánok erejét és Izland geológiai történelmét, felfedezheti az életet Európa legnagyobb madárszirtjének valósághű másán, megtekintheti Izland óceáni csodáit. Még egy 100 méter hosszú valódi jégbarlang is található, amelyen keresztül lehet haladni a múzeumi látogatás végén. A záróceremóniára is a Perlanban került sor. Itt mindenki megkaphatta a tanfolyam elvégzéséről szóló tanúsítványt.
Szombat: Az utolsó Izlandon töltött napomon úgy döntöttem, hogy elmegyek a Sky Lagoon-ba, amely nem is olyan rég, 2021 áprilisában nyitott Reykjavík közelében. A fürdőhelyet hatalmas sziklafalak veszik körül, keskeny, kanyargós szakaszok vezetnek a nyílt medence felé. Szerencsémre hétágra sütött a nap, varázslatos látvány volt. Tökéletes zárása volt e csodálatos iskolai „kiküldetésnek”.
Összességében egy felejthetetlen élményt élhettem át Izlandon. Rengeteget tanultam a világörökség részeiről, az izlandi nép kultúrájáról, legendáiról. Mindenféleképpen alkalmazni fogom a turisztikát tanuló diákjaimnál az itt tanult módszereket.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal