Bacsa Gyula
Palermo, a diverzitás városa
Nagy örömmel töltött el, hogy én is képviselhettem iskolánkat a 2021/2022-es tanévben egy Erasmus+ pályázaton, tanártovábbképzés keretein belül egy felejthetetlen augusztusi héten át Palermóban, Olaszországban. A mobilitásra való felkészülés időszakában tanulmányoztam a tanártovábbképzések között felelhető kurzusokat. Azért esett a választásom a „Diversity in the classroom: teaching inclusion and overcoming prejudices and discrimination” képzésre, mert úgy gondoltam, nemzetközi környezetben, tapasztalt szakértők bevonásával szeretnék korszerű tudást kapni arról, hogyan kezeljem hatékonyan a sztereotípiák és a diszkrimináció okozta problémákat iskolai környezetben. A leírásban azt találtam, hogy a kurzus során olyan tudást sajátíthatok el, amely stratégiákat nyújt a tanulók pozitív viselkedésének megerősítésében, a másság elfogadásában, és megerősíti az ehhez szükséges folyamatokat az osztályteremben. Emellett úgy gondoltam, hogy a nemzetközi tapasztalatcserére, szakmai kitekintésre is remek lehetőséget nyújt a kurzus.
A képzés előtti első estén lehetőségünk nyílt megismerkedni a csoport tagjaival egy vacsora keretein belül, ami nem volt meglepetésektől mentes: kiderült, hogy nemzetközi csoportunk is eléggé diverz mind korban, mind pedig származásilag: 6 nagymama, 4 középkorú, 5 huszonéves, és 4-en Írországból, 4-en Spanyolországból, 3-an Lengyelországból, 1 fő Németországból, 1 fő Ciprusról és 1 fő Magyarországról származott – emellett az oktatónk Olasz, segítője pedig Portugál volt. Ami az igazi meglepetés volt, hogy jómagam voltam az egyedüli férfi!
A 35 órás továbbképzés angol nyelven zajlott és a csapat tagjaival is ezen a nyelven kommunikáltunk egymással. Az óráink a délelőtt folyamán és kora délutánig, fél 2-ig tartottak, így az ebédet követően alkalmunk nyílt felfedezni Palermo és a környező városok szépségeit. A kurzust szervező ELA a hét három napjára szervezett nekünk programot, kétszer Palermo belvárosának különböző részeit látogattuk meg, egy délutánt pedig Cefalù városában töltöttünk el.
Az órák tartalma hasznos, felépítésük interaktív és nagyon élvezetes volt sok játékkal, szituácios és csoportos feladatokkal. A reggeli összefoglalót követően megismerkedtünk az emócionális érzékenységgel, hogyan befojásolják a sztereotípiák az egyének és dolgokhoz való viszonyulásunkat valamint betekintést nyerhettünk a csoport által megélt és tapasztalt esetekre, melyekre közös megoldási javaslatokat kerestünk. Minden alkalom végén szakítottunk időt az egyéni vélemények, javaslatok meghallgatására is, melyet reményeim szerint pozitívan tudok hasznosítani a későbbiekben.
A 2 délutáni Palermoi kirándulás során az óváros szépségeit, a helyi piacot és nevezetességeket tekinthettük meg jól informált túravezetőnknek köszönhetően, valamint esténként a helyi gasztronómia világába is elkalauzoltak minket. Mindemellett alkalmunk nyílt egy csodálatos kisvárost, Cefalú-t megismerni és a kristálytiszta vizű Mondello strandon rápihenni az újabb tanévre.
Összességében jó szívvel ajánlom a kurzust általános iskolai tanároknak, aki legalább középfokon beszélik az angol nyelvet.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal