Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Sztankóné Steflik Éva

Megújulás és fejlődés a pedagógusok és a diákok számára nemzetközi kapcsolatok építésével

Erasmus + tanári mobilitás pályázatunk helyszíne a Horvátországi Rovinjban volt, a JUTAKI Kft.- Hungary Expert for Teachers szervezésében.

A képzésünk helyszíne idén is a városközpontban lévő gimnázium, ahol a különböző termekben történtek a tanári továbbképzések.

Érkezés és regisztráció után, a  tűz- és balesetvédelmi oktatást követően, a  kurzusok trénereit ismertük meg egy megnyitó keretében. Csoportunk Szász Ramóna vezetésével megkezdte a délutáni programot, amelyen a mi csoportunkon kívül a 21. századi tanár és a Csak azért is iskolai könyvtár! képzés résztvevői is együtt voltak. Lehetőség volt a személyes bemutatkozásra, ahol megismertettük az intézményünket és az Erasmus pályázatunk célrendszerét. Csoportvezetőnk névtanuló játékokat kezdeményezett, így az esti vacsorára a csoport minden tagjának nevét megjegyeztem már. A képzésen külföldről érkezett kollégákat is megismerhettünk és lehetőség volt a tapasztalatcserére is. Intézményemnek hasznos kapcsolatra tettem szert Decsi Katalin szlovák igazgató kolléga megismerésével.

Hétfőn délután a képzésen gyakorlati példákon keresztül a vezetési stílusok széles skáláját tekintettük át. A DISC emberismereti kérdőív segítségével térképeztük fel vezetői alkatunkat, amelyek hasznos ismeretek a feladatok delegálása során.

Kedden Stakehold analízis megismerése  által kategorizáltuk intézményünk szervezetének résztvevőit,  hatalom és érdek fókuszból. Az elemzést kiinduló állapot meghatározására alkalmazni fogom a vezetői munkám során, jógyakorlat lehet az iskola humánerőforrásának fejlesztésére. A konfliktuskezelés is fókuszba került, megismertük a mediáció menetét, elemeit.

 Szerdán a pedagógusok motiválásának lehetőségeit vettük számba. Kiemeltük a tanári értékelést, mint pozitív visszacsatolást, és az alulteljesítő kollégák kezelésének lehetőségeit. Határon túli igazgató kolléga ismeretei által különböző aspektusból kezelhettük a tanári értékelés problémakörét. Fontos irányvonal számomra a hibákból való tanulás kultúrájának megismerése.

 Csütörtökön  a stresszkezeléssel, a feladatok delegálásának gyakorlati ismereteivel foglalkoztunk. Fontos védelmi stratégiákat tanultunk a gyakorlatból vett példák alapján. A kiégés megelőzésében kiemeltük a nemet mondás képességét. A megismert időgazdálkodási mátrix felállítása segíteni fogja az új tanévben az intézményvezetői munkámat. Ennek alapján fogom a beosztottak feladatainak delegálását megoldani. Délután szabadulószobát kezdeményeztek kurzusunk szervezői. Én sok ismerőssel kerültem egy csapatba, jól kooperáltunk, így elsőként oldottuk meg az aznapi rejtvényt.

Pénteken a legfontosabb vezetői feladattal a döntésmechanizmussal foglalkoztunk. Nagyon megtetszett egy kalapos ábra, amely a döntési folyamatot optimalizálja. Elkészítettük a vezetői pajzsunkat és bemutattuk a csapatnak. Ez a képzési nap volt a legtartalmasabb számomra, mert átgondolhattam az eddigi vezetői pályafutásomat, az elért eredményeimet bemutathattam a csoporttagoknak, megerősítést kaptam, hogy jó úton járok. Én magam is rengeteg jógyakorlatot vettem át az igazgató kollégák eszköztárából. Este PowerPoint diabemutatót szerkesztettem, amelyben a kurzuson tanultakat foglaltam össze, és az iskolám intézményfejlesztési jógyakorlatait mutattam be. A napot egy játékos foglalkozás zárta, amelyen minden résztvevő együtt lehetett.

Szombaton az elkészült diasort vetítettem ki a csoportnak és előadást tartottam, amiben a héten tanultakat rendszereztem. Beszélgetőkör során értékeltük a tanfolyamot, és megkaptuk a tanúsítványunkat. A program zárásaként közös hajókirándulás következett, ahol a csoportok résztvevőivel még beszélgethettünk, email címet, telefonszámot cseréltünk. A hajón mediterrán ebédet ettünk, kirándultunk Vrsarban. A kikötőben elbúcsúztunk és megfogadtuk, hogy a következő Erasmus pályázaton is indulni fogunk, mert olyan pozitív töltetet kaptunk a turnusokon, hogy erre az iskolánknak nagy szüksége lesz a jövőben is.

Köszönjük Véghné Juhász Krisztinának és kollégáinak szervező munkáját, mert az ő segítségükkel lehetőségünk nyílt módszertanunk megújítására.

Sztankóné Steflik Éva

igazgató

Nézsai Mikszáth Kálmán Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola