Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Gombos Kata

Kreatív gondolkodást és aktív állampolgárságot erősítő kurzuson vettem részt július 23-29. közt Reykjavikban. A továbbképzés minden nap 9-14 óra közt volt megtartva, így bőven volt lehetőség a szigetország felfedezésére is. A hihetetlen természeti képződmények látványa, amiket a közös szabadidős tevékenységek során láttunk, segítették megnyitni elménket a kurzuson is, egyre bátrabban mertünk kreatívan, a kereteken kívül gondolkodni. 

A hét első napjai az ismerkedésről szóltak: az otthoni iskolai környezet bemutatásáról szóló prezentációkat csapatépítő játékok színesítették. Később sem ritkultak a jó gyakorlatok, sok ötletet tudtunk gyűjteni, amik alkotó tevékenységeken keresztül (festés, agyagozás, dráma stb.) fejleszthetik tanítványaink szociális kompetenciáit. Az elméleti blokkok alatt sorra vettük az Európai Unió legégetőbb társadalmi problémáit. Meglepő volt számomra, hogy a beszélgetések során végül mindegyik problémához találtunk olyan iskolai környezetben megtartható aktivitást, ami minden korosztályt a neki megfelelő szinten érzékenyít. Sajnáltam, hogy a társadalmi problémák mélyebb megértésére, a különböző tagállamokból érkezett kollégák személyes tapasztalatainak megosztására viszonylag kevés idő maradt. 

Fiatal, lendületes és pedánsan felkészült képzőnk, Lana Jager különböző, általa alsósokkal rendszeresen használt digitális felületek alkalmazásával színesítette a tananyagot. Ezek számomra azonnal hasznosítható mindennapi mozzanatokat tesznek digitálisan könnyebbé (pl. csoportosztás, időzítő), illetve voltak olyanok, amik nagyobb projektek során alkalmazhatók (pl. képregényszerkesztés, podcastkészítés). 

Örömmel ismertem meg külföldi és magyarországi kollégákat. A velük való beszélgetések is mind tágították pedagógiai látószögemet.