Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Nagy Tímea

Orbán Sándor: Flow az osztályteremben: izgalmas projektek- sikeres tehetséggondozás

Rovinj, 2024.július 21-27.

Első alkalommal vehettem részt Erasmus+ programban a Hungary Expert – Jutaki Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. szervezésében, de úgy gondolom nem utoljára.

A program vasárnap délután kezdődött, a regisztrációt és eligazítást követően megismerkedtünk a kurzus helyével, résztvevőivel és a trénerekkel.  Később egy közeli étteremben vacsoráztunk, ahol kötetlenebb formában adódott lehetőségünk jobban megismerni egymást. Öröm volt más országokból érkező kollégákkal is találkozni, eszmét cserélni.

Hétfőtől Orbán Sándor Komplex 3+T tehetségazonosító és gondozó programját ismerhettük meg elméleti és gyakorlati oldalról is. A tehetséggondozás területén általában először azonosítjuk a tehetséget, majd kiemeljük és célzottan fejlesztjük. Orbán Sándor azonban olyan módszert dolgozott ki, amely eltér ettől a megközelítéstől: a tesztelés és azonosítás előtt a kognitív, affektív és szomatikus képességek párhuzamos, komplex fejlesztésére helyezi a hangsúlyt, mely által a rejtett tehetségek is felszínre kerülhetnek.

 Az ezt követő napok során részletesen foglalkoztunk az egyes képességterületekkel. Sorra vettük a hozzájuk kapcsolódó elméletet, majd mi magunk végeztük el a gyakorlati feladatokat.

A szomatikus képességek területén például koordinációs létra és más segédeszközök segítségével gyakoroltunk. Kipróbáltuk, hogyan lehet egyszerre figyelni a kéz- és lábmozgások összehangolására. Bár nem mindig ment könnyedén, bebizonyosodott, hogy gyakorlással sikeresen elvégezhetőek ezek a feladatok.

Az affektív területet a művészetekkel kötöttük össze. Rajztudásunkat fejlesztettük: először egyszerű ceruzarajzot készítettünk, majd másolási feladatokat oldottunk meg. Itt is jó volt látni a fejlődés ívét, megtapasztalván a flow érzését.

A kognitív területen belül egy cikket választottunk ki, amelyhez kutatási tervet készítettünk. A folyamatot visszafelé dolgozva vezettük le: a kutatás menetét  dolgoztuk ki csoportmunkában.  Plakátot készítettünk, amelyen a kutatás lépéseit, módszereit, eredményeit és levont következtetéseinket ábrázoltuk. Végül a csoportok bemutatták egymásnak a projektjeiket.

A kurzus zárónapján megismertük a módszer eredményességét, amelyet egy különleges példa, Hunor – egy 11 éves zseni – is szemléltetett. Hunor, aki az MTA egyik pályázatán nyert, bemutatta kutatása rövid lényegét. Ez jól illusztrálta, hogy a kognitív, affektív és szomatikus területek tudatos, életkornak megfelelő fejlesztése milyen komoly eredményekhez vezethet.

A tanfolyami órák délelőtt zajlottak, így délutánonként felfedezhettem Rovinj városát és környékét. A kurzus végén tanúsítványt kaptunk, és egy közös hajókiránduláson búcsúztunk el egymástól és a várostól.

Hálás vagyok, hogy részt vehettem ezen a képzésen, mivel számos új ismerettel gazdagodtam, feltöltődtem. Köszönöm a szervezést és lebonyolítást!