Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Márta József István

csütörtök, 10 szeptember 2015 00:00

Tanártovábbképzés külföldön - Márta Máltán

Az Erasmus+ ösztöndíj nyelvi képzésén vettem részt 2015. augusztus 17. és augusztus 28. között Máltán. Az Executive Training Institute (ETI) által szervezett nyelvi képzések között volt Business, Fluency és számítógépes alkalmazásokkal foglalkozó kurzus is. Én a Fluency képzésbe kapcsolódtam be, aminek célja, hogy az angol nyelv gördülékeny, folyamatos használatát fejlessze az A2 vagy B1 szintet megütő hallgató.

A kurzus előtt attól tartottam, hogy nehezen fogok tudni kommunikálni a magyarul nem beszélő máltai iskola tanáraival. Elvárásom volt a kurzussal kapcsolatban, hogy javuljon a kommunikációs készségem idegen nyelven. Magabiztosabban, folyékonyabban tudjak kommunikálni angolul. Helyesebben, kevesebb nyelvtani hibával használjam a nyelvet. Levetkőzzem a kelet-európai akcentust.

A szakmai kapcsolatépítés is előzetes elvárásaim között szerepelt. Tudatában voltam annak, hogy a kurzuson különféle európai nemzetek tanárai vesznek majd részt, ezért tapasztalatokat szerezhetek a külföldi oktatási intézmények pedagógusaitól. Tájékozódhatom az ott folyó pedagógiai, módszertani és szervezésügyi módszerekről.

A kitűzött célok teljesen megvalósultak, sőt olyan tapasztalatokra is szert tettem, amelyekre nem is gondoltam volna. A csoportjaimban spanyol, lengyel, román, cseh, német és olasz pedagógusokkal tudtam szakmai beszélgetéseket folytatni, amelyek segítségével képet alkothattam arról, milyen érzés ezekben az országokban pedagógusként létezni. Általános tapasztalat, hogy a pedagógusok leterheltsége és alulfizetett mivolta csak hazánkban és Romániában létező valóság. Spanyolország, Olaszország, Németország és Csehország kevés óraszámban dolgoztatja pedagógusait, számunkra elképzelhetetlen fizetésért. Heti tizenhat óránál egyik fentebb felsorolt országban sem volt több órája a pedagógusoknak. Ideálisnak tartom a heti tizenhat órát, felkészültebb, kiegyensúlyozottabb lehet egy olyan tanár, aki nem 28 tanórát kénytelen megtartani egy hét alatt.

A legtöbb külföldi tanár azért vett részt a képzésen, mivel általános tendencia az európai országokban, hogy a középiskolákban legalább egy tantárgyat angol nyelven tanuljanak a hallgatók. Erre próbálnak felkészülni a lengyel, cseh és román tanárok. Sokat segít a nyelvtanulásban, ha az ember rá van kényszerülve az angol nyelv használatára. Mielőtt elindultam volna Máltára, nem tartottam elképzelhetőnek, hogy angol nyelven tanítsam a biológiát, de a kurzus után megfordult a fejemben, hogy beleöljek annyi energiát az angol tanulásába, hogy képes legyek erre.

A kurzus során négy csoportban jártam. Az első csoportból a legelső óra után küldtek tovább egy magasabb szintűbe. A második csoportom vegyes nyelvi szintekkel rendelkező hallgatókból állt, ebben a csoportban magabiztosan, folyékonyan beszéltem, a feladatokat hamar megoldottam. A második héten tovább küldtek egy B1 szintű csoportba, ahol eleinte megcsappant magabiztosságom és beszédkészségem, de sikerült bekapcsolódnom a vitákba és sokat fejlődtem. Sok munkám volt benne, folyamatosan intenzív figyelmet és koncentrációt kívánt a feladat. Ebben a csoportban főleg egyetemi tanárok és folyékonyan kommunikáló csoporttársaim voltak.

Sokat segített a kurzus abban, hogy meg merjek szólalni angolul. Sokszor tapasztaltam azt korábban, hogy angol nyelvű társalgások során van véleményem a témáról, viszont nem merek bekapcsolódni a társalgásba, mert félek, hogy nem tudom kifejteni mondanivalómat, esetleg ez túl sokáig és vontatottan történne. A kurzus segített abban, hogy ne aggódjak a nyelvhelyesség miatt, ha a véleményem kinyilatkoztatásáról van szó, a fontos az, hogy meg tudjam értetni magam. Persze a nyelvhelyességem és a szókincsem is sokat javult a két hét alatt.

A kurzus során nem várt dolgok is történtek. Nem számítottam rá, hogy ekkora önállóságra lesz szükségem az olyan hétköznapi dolgok intézése közben, mint a bevásárlás, heti buszbérlet vásárlás, tájékozódás, információkérés, üzenetek átadása, ügyintézés. Emiatt lehet hatékonyabb egy nyelvi kurzus angol nyelvterületen, mint Magyarországon. Nem csak az iskolában használja az ember a nyelvet, hanem a nap 24 órájában.

A kurzus célja az angol nyelv gyakorlása volt, de mivel tanárok nyelvi képzéséről volt szó, gyakran esett szó pedagógiai módszerekről, az oktatást segítő eszközökről is. Nemzetközi tapasztalatokat osztottunk meg egymással a classroom management terén, különböző módszereket beszéltünk meg. A motiváció szerkezete és felkeltéseinek módja volt egyik napunk témája. Érdekes volt megismerni a román vagy cseh módszereket, amelyek nem is különböznek annyira a sajátjainktól.

A spanyol és a szlovák kollegákkal elérhetőséget cseréltünk további tapasztalatok egyeztetése céljából. José, aki rövidfilmfesztivált szervez spanyol iskolájában, szívesen lát a fesztivál repertoárjában magyar kisfilmeket is jövőre. Hasznos és érdekes lehetőség lehet a Radnótis diákoknak a nyelvtanulásra angol nyelvű forgatókönyv írása és megvalósítása. Kreativitásukat ismerve, nem áll távol tőlük ennek a lehetőségnek a kihasználása.

A kurzus szervezői a tanórákon kívül is elláttak minket programokkal. Szervezett túrákon ismerkedhettünk meg Málta több ezer éves történelmével. Az idegenvezetőink máltai történelemtanárok voltak, akik figyelembe vették a vezetés során, hogy nem anyanyelvünk az angol. Érdekes és élvezhető vezetéseket tartottak hetente többször, ahol nem csak a máltai kultúrát ismerhettük meg, hanem a nyelvet is gyakorolhattuk az idegenvezetők segítségével.

A kurzus során kitöltött feladatlapokat lefűzött mappában hazahoztam, jól használható segédanyag lesz az angol szakosok számára. Információt kaptunk a kurzus során a CLIL-ről, amihez kapcsolódó segédanyagok egy honlapon rendszerezett formában elérhetőek. Ezt az információt is hazahoztam az angol szakos kollegáknak. Vásároltam egy digitális mikroszkópot, aminek segítségével az állati és növényi metszeteket tudok kivetíteni biológia órák során. Így nem csak egy diák, hanem egyszerre akár az egész osztály megfigyelheti ezeket, értékes idő szabadul fel. Korábban is gondoltam digitális mikroszkóp vásárlására, de eszembe sem jutott megemlíteni a tanszerigény benyújtásakor, mivel az olyan alapvető szükségletekre sem kaptunk keretet a fenntartótól, mint a pálcikamodell-készlet. Az Erasmus+ által biztosított segédanyagokra szánt összeg viszont elegendő volt a mikroszkóp megvásárlásához.

A kurzus során fejlődött a szociális kompetenciám, sok külföldi kollégával folytattam szakmai beszélgetéseket. Kezdeményezőkészségem is javult, ebben sokat segített a pozitív légkör, amibe csöppentem. Problélmamegoldó készségem is sokat erősödött, a European Mobility Pass kitöltése, az irataim elvesztése és keresése, a tájékozódás segített ebben.

A kurzussal kapcsolatban az iskola légköre tetszett a legjobban. Támogató, segítőkész oktatók, oktatási asszisztensek tették könnyebbé életünket. A nyelvtanárok mind angol anyanyelvűek voltak Anglia különböző területeiről, így több dialektusba is belehallgathattunk. A csoportok vegyesek voltak, multikulturális környezetben tanulhattunk, más kultúrákat ismerhettünk meg. Betekintést nyerhettünk a környező országok oktatásának felépítésébe, működésébe. Mindezt egy olyan gyönyörű országban, mint Málta. Tartalmasnak ítélem meg a kurzus két hetét, hatékonyabbnak és eredményesebbnek, mintha Magyarországon végeztem volna hasonló nyelvtanfolyamot.