Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Ősi Edina

vasárnap, 08 január 2017 12:57

Drámai kalandok Horvátországban

A Pričalica, Dráma az oktatásban című kurzusán vehettem részt 2016 júliusában. A kurzust bemutató leírások igen magas elvárást támasztottak bennem. Egy rendkívül gyakorlatias, sokszínű, a megvalósítás lehetőségeit és a képességfejlesztést központba helyező kurzuson kívántam részt venni. A program tökéletesen megfelelt az elvárásaimnak, az előzetes leírásoknak. A módszer a konfliktusok kezelésében nagyon jól alkalmazható. Segítségével a tanulók maguk láthatják át a helyzeteket, mint részt vevő, és mint külső szemlélő egyszerre. A helyzetek eljátszásával már oldódik a feszültség, illetve közösen, játékosan többféle megoldást találhatnak a probléma kezelésére. Az elméleti háttér folyamatos megismerése, elmélyítése gyakorlati tevékenységgel összekötve zajlott. Saját bőrünkön tapasztalhattuk a megismert módszerek milyenségét, működését, lehetőségeit.

Nagyon jó volt újra diáknak lenni, átérezni, milyen is az, amikor az ember nem tudja mi fog következni? Izgulni azon, vajon jól sikerült-e a feladat megoldása, és a másik csapat, vajon, hogyan boldogult vele? Számomra a dráma egyik nagy élménye, és jelentősége, hogy nincs rossz megoldás! Ez az élmény a diákjaimnak is nagyon fontos.

A másik rendkívül hasznos tapasztalat a csoportmunka nehézsége, átélése volt. Felnőttként a kollégákkal megtanul az ember együttműködni. Más azonban, amikor különféle nemzetek, különböző személyiségű pedagógusai összegyűlnek és együtt ismét diákká válnak. Meglepően nehézzé válik a közös nevezőre jutás. Mennyivel nehezebb lehet ez a gyerekeknek? A dráma játékos elemei azonban nagyon jól oldani tudják a konfliktusokat, illetve bizonyos lépések kifejezetten arra fókuszálnak, hogy egytől-egyig mindenki érvényesülhessen. Erre egy nagyon egyszerű példa volt, amikor be kellett úgy mutatkoznunk, hogy valamilyen egyszerű mozgást kapcsoltunk a nevünk bemondásához. Ezt követően két csoportban, adott zenére, olyan koreográfiát kellett kitalálnunk, amiben minden csoporttag bemutatkozó mozdulata szerepet kapott. Nem túl bonyolult feladat és mindenki egyformán fontos benne.

Az iskola a kulturális programoknak is biztosított lehetőséget. Túravezetéssel néztük meg Split óvárosát, nevezetességeit. Vetélkedőn vettünk részt a Diokleciánusz palotában. Hajókirándulás során meglátogattuk a Hvar szigetet, ahol szintén volt idegenvezetőnk. Kipróbálhattuk a horvát strandsportot a „Picigin”-t. Ezen kívül a „Kulturális esten” minden nemzet bemutatkozott étellel, itallal, zenével, tánccal, vetélkedővel.

Tanáraink dráma csoportot vezető, a közoktatásban is részt vevő pedagógusok voltak. Így a kurzus témájában is jártasak voltak, gyakorlati példákkal felvértezve. Ezen felül pedig az iskolai oktatás kihívásaiban, nehézségeiben is tapasztaltak voltak, a gyakorlati megvalósításhoz is életszerű támpontokat tudtak nyújtani. A tanárok személyével és felkészültségével egyaránt meg voltam elégedve.

A kurzuson összesen 16-an vettünk részt. Lengyel, portugál és spanyol kollégákat ismerhettem meg. Nagyon nyitott, lelkes, a feladatokban igen aktív pedagógusok voltak jelen. A programoknak és a feladathelyzeteknek köszönhetően rendkívüli csapat kovácsolódott össze. Barátsággal és a jövőbeni együttműködés célkitűzésével köszöntünk el egymástól.

Mindent összefoglalva egy hatalmas élményt nyújtó, szórakoztató, rendkívül jó gyakorlatokat biztosító kurzuson vehettem részt. Kiemelt jelentőséget kapott a kommunikációs, kooperációs, és egyéb szociális képességek fejlesztése, a kreativitás és a nemzetközi szinten való közös gondolkodás. Ezek a készségek a mai pedagógusok és tanítványok számára egyaránt nélkülözhetetlenek. Szívből ajánlom mindenkinek, aki érdeklődik a színház, a dráma, vagy a játékos képességfejlesztés iránt, hogy keresse fel a „Pričalica” kurzusait!

Nem utolsó sorban pedig köszönöm a lehetőséget Krizsánné Ferenczi Ildikónak, aki pályázatunkat koordinálta és Véghné Juhász Krisztinának, aki rengeteg közbenjárással segítette a program megvalósulását!

 

Ősi Edina

Gyógypedagógus

Az Erasmus+ mobilitási projekt keretében két hetet tölthettem el Prágában az ITC-International kurzusán.

A kéthetes kurzus 13 modulra épült. A témakörök rendkívül sokszínűek voltak, az ismeretanyag széles spektrumot ölelt fel. Ennek hátránya volt, hogy egy-egy témakörrel az általam vártnál kevesebbet tudtunk foglalkozni. Rengeteg forrást bocsátottak azonban rendelkezésünkre, amellyel lehetőséget biztosítottak számunkra további információk gyűjtéséhez. A tanárok jó felkészültséggel rendelkeztek, nemzetközi tapasztalataikat igyekeztek velünk is megosztani. Ötleteik ismertetésével, illetve kreatív gondolkodásra késztető feladatokkal támogattak minket.

A kurzuson 13-an vettünk részt. Lengyel, román, portugál, illetve spanyol nemzetiségű kollégákkal volt alkalmam találkozni, megismerkedni. Tapasztalatcserénkből megtudtam, hogy a Sajátos Nevelési Igényű tanulók ellátásának formája, módja igen hasonló. Az iskolák eszköztára, anyagi lehetőségei, személyi feltételei azonban eltérőek. Nehézségeink, jó tapasztalataink megosztásával, új lehetőségek közös kigondolásával tudtunk hozzájárulni egymás jövőbeni munkájához. Számos közös feladatot oldottunk meg a két hét folyamán, melyek során a tanulás mellől a szórakozás sem maradt el. Nagyon tetszett, hogy a képzés gyakorlatias volt, a gyermekek számára ajánlott feladatokat magunk is kipróbáltuk. Sok érdekes ötletet ismertünk meg.

A továbbképzés néhány nap kivételével kora délután zárult, így bőven maradt lehetőségünk megismerni a várost. Az iskola is közreműködött egy városnéző program szervezésében, ezen kívül magunk kerestük fel Prága nevezetességeit. Szabadidőmet portugál kollégáimmal töltöttem együtt. Igyekeztünk Prágát minden szögből megtekintetni: a Szent Vitus Székesegyház tornyából, a Károly híd kilátójából, sétahajóról, városnéző vonatról. Prága igazán magávalragadó város, régies hangulatú utcáin elvarázsolva éreztük magunkat. Az utcákon sétálva hol egy-egy koncertre invitáltak minket a helyiek, hol valamilyen ínyencséget kínáltak kóstolásra.

A gyönyörű és kedves városból fontos tapasztalatokkal és színes élményekkel gazdagodva térhettem haza.

Remélem, lesz még lehetőségem hasonló projektben részt venni.