Horváth Bernadett
Building and maintaining a positive classroom environment with coaching tools and communication
2023. július 30. és augusztus 5. között egy angol nyelvű módszertani továbbképzésen vettem részt az Erasmus+ program keretén belül a bájos horvát kisvárosban, Rovinj-ban. Azért esett erre a kurzusra a választásom, mert szerettem volna egy más megközelítéssel végezni nem csak angol nyelvtanári, hanem osztályfőnöki munkámat is. Sokszor szembesülünk ugyanis tanulói demotiváltsággal, frusztrációval, túlterheltséggel, unalommal, negatív attitűdel („Én ezt úgyse tudom megcsinálni.”, „Nekem ez nem megy.” stb.). Ezek leküzdésére a tanári módszerek már nem alkalmasak, és úgy gondoltam, a coaching elmélet és eszköztár megismerése meghozhatja a szemléletváltást, a problémás területek feltárását, tanulási stratégia kidolgozását.
A kurzuson nyolc pedagógus (hét magyar és egy spanyol) vett részt, trénerünk Kovács Gabriella coach, kommunikációs- és fejlesztő tréner, nyelvtanár volt. Hatalmas szakmai tudását és ötlettárát osztotta meg velünk annak érdekében, hogy az iskolába visszatérve erősítsük tanulóinkban (és magunkban is) a pozitív hozzáállást, a célok felismerését és az elérésükhöz szükséges lépések tudatos tervezését.
Az egy hét alatt sok mindenbe nyertünk bepillantást, együtt gondolkodtunk 21. századi készségekről és kompetenciákról, tanulói autonómiáról, kommunikációs eszközökről, az aktív hallgatás fontosságáról, önismeretről. Az elméleti hátteret minden esetben rengeteg gyakorlati tevékenység követte, a nagyszerű kollégáknak és trénerünknek köszönhetően lelkesen folyt a munka. Gabriella szakmai felkészültsége, segítőkészsége garancia volt arra, hogy az általa kijelölt feladatokat mind elvégezzük, a résztvevők közvetlen személyisége, jó humora sokat segített az oldott, bizalommal teli légkör megteremtésében. Nagyon tetszett, hogy az általunk is kipróbált eszközöket a lehető legrészletesebben átbeszéltük, emellett számos tippet kaptunk azok további felhasználására. Az utolsó napon mindannyian bemutattuk, hogyan használnánk a tanult coaching eszközöket egy adott tanulócsoportra vetítve a gyakorlatban. Saját és egymás projektjére reflektálva rájöttünk, mennyire egyszerűen beépíthető egy-egy kis szelete a coaching technikának a tanulási-tanítási folyamatba.
Aki nyitott és fogékony az új módszerekre, annak feltétlen ajánlom ezt a kurzust! Nagyon hálás vagyok a Hungary Expertnek, Kovács Gabriella trénernek és nem utolsó sorban a kollégáknak, hogy részt vehettem és együtt dolgozhattunk ezen a továbbképzésen!
Learning through collaboration and cooperation
2022. augusztus 1-6. között egy módszertani továbbképzésen vettem részt az Erasmus+ program keretén belül a német fővárosban, Berlinben. A kurzus célja az olyan együttműködési technikák megismerése és gyakorlati alkalmazása, amik a tanulók egymás közötti munkáját elősegítik, elmélyítik. Emellett nagy hangsúlyt kapott a 21. századi készségek, azok fejlesztése, a tanulóközpontú oktatás fontossága.
Összesen tíz pedagógus vett részt a kurzuson: három magyar, két-két finn és spanyol, valamint négy portugál, ők ugyanabból az iskolából érkeztek. Minden résztvevő nyelvtudása megfelelt az előzetesen elvárt szintnek, így a kommunikáció gördülékeny volt. Mindenki kedves, nyitott volt a másik felé, rengeteg szakmai kérdést meg tudtunk beszélni. Igazság szerint mindegyik országban nagyjából ugyanazokkal a problémákkal küzdünk. Elöregszik a pálya, és megfelelő finanszírozás hiányában nincs utánpótlás; a rengeteg (nem csak adminisztrációs) teher súlya alatt sokan a kiégéssel küszködnek; nincs megfelelő szakmai háttere a részképességzavaros tanulók integrálásának stb. És ezen problémák alól még a modellértékű finn oktatás sem kivétel, ugyanakkor pont az ő példájuk mutatja, hogy az aktív állampolgárságra nevelés fontossága, amely az egyik kolléga szakterülete, hosszú távon elősegíthet egy társadalmi reformot.
Trénerünk fiatal, ám tapasztalt, gyakorló pedagógus volt Montenegróból. Segítőkész, empatikus hozzáállása, lendületes kurzusvezetése, nagyszerű humora hozzájárult az oldott légkör kialakításához.
A továbbképzés nagyban elősegítette, hogy más szemmel nézzünk oktatásunkra: annak megújítása egyre szükségesebb. A 21. században olyan készségek fejlesztésére kell törekednie az iskolának, mint a kritikai gondolkodás, a kommunikáció, az információs-, média- és technológiai műveltség, a kezdeményezőkészség és a szociális készségek. Ezek egyike sem érvényesül az emberek közti megfelelő együttműködés nélkül. Az iskolának az a feladata, hogy a jövőre felkészítsen, egy olyan jövőre, aminek a munkakörei még ki sem alakultak. Alig pár évvel ezelőtt még fogalmunk sem volt arról, mint jelent az, hogy közösségi média, ma pedig már egy egész szakma alakult köré. Nagy hangsúlyt fektettünk tehát ezekre a fogalmakra, gyakorlati alkalmazásukra. Fontos kiemelni, hogy a jövő sikeres munkavállalójának a képzése az osztályteremben kezdődik, ezért a fenti készségeket figyelembe véve sokszor szóba került a tanulóközpontú oktatás, ahol a diákok jutnak főszerephez, illetve nagyban segíti a differenciálást is. Újból és újból ehhez a módszerhez jutottunk, amikor a kooperatív tanulás technikáit kipróbáltuk. Nem mehettünk el szó nélkül az értékelés mellett sem, annak egyéni és csoportos, formatív és szummatív változatainak átértékelésével. Szó esett természetesen arról is, hogy mik az ilyesfajta oktatás hátrányai, kinek és milyen esetben nem való a kooperatív tanulás.
A kurzus sok, már meglévő ismeretemet erősítette meg vagy mélyítette el. Nagyon motiváló volt bármelyik csoport, amiben dolgoztam. Országaink oktatási rendszerének vitathatatlanul a tanfolyam tematikájában szereplő témái jelentik a legnagyobb kihívást, amire minél gyorsabban választ kell találnunk, ezért nagyon hasznosnak éreztem ezt az egy hetet, amit ezekkel a nagyszerű pedagógusokkal tölthettem. Remélem, a megszerzett tudást átadva kollégáimnak hasznos tanácsokkal tudok szolgálni.
Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy szabadidőmben alkalmam nyílt bejárni Berlint, megismerni a helyi kultúrát. Nagyon megfogott, hogy mennyire előtérbe került a német mentalitásban a szolidaritás, az egység fontossága, a megosztottság, kirekesztés ellenzése. Németország képes volt szembenézni a XX. század bűneivel, tanulni belőlük és így Európa vezető államává válni. Sok olyan múzeumban, emlékhelyen láttam, amelyek mind ezt az üzenetet közvetítik.
A továbbképzés témája és a helyszín különlegessége miatt is hálás vagyok, hogy ezen a kurzuson részt tudtam venni.
Creativity in the English language classroom
2022. június 10-16. között egy angol nyelvtanároknak szóló módszertani továbbképzésen vettem részt az Erasmus+ program keretén belül a bájos horvát kisvárosban, Rovinj-ban. A kurzus célja, mint az nevéből is kiderül, az angol nyelv oktatásának színesítését szolgáló, kreatív megoldásokkal való megismerkedés, melyekkel lendületesebb, élvezetesebb órákat lehet tartani. Összesen hatan vettünk részt a képzésen: négy olasz kolléga mellett ketten voltunk magyarok. Trénerünk Lucy Holmes volt, aki több, mint 20 éve foglalkozik nyelvtanítással, tanártovábbképzéssel és tananyagfejlesztéssel. Gyakorló tanárként értette a nyelvoktatás mai helyzetét, az iskolai korlátokat, a tanmenetek, óraszámok okozta megkötéseket, ezért olyan feladatokkal, ötletekkel készült, amelyek mindezekre reflektálnak, mégis szervesen beépíthetőek az iskolai munkába. Nagyon örültem, hogy anyanyelvi trénert kaptunk, akivel az órák során kizárólag angolul tudtunk kommunikálni, valamint, hogy ő is olyan feladatokkal készült, amivel a mi nyelvtudásunkat is fejleszteni tudta.
A kurzus tematikája nagyon jól lefedte azt, ami a nyelvtanítás során a legfontosabb: szókincs, nyelvtan, autentikus szövegek használata, készségfejlesztés (különösen a beszéd és az írás), a részképesség-zavaros tanulók aktivizálása, megsegítése stb. A feladatok tetszés szerint alakíthatóak korcsoporttól és tananyagtól függően. Kifejezetten tetszett, hogy nagy hangsúlyt kapott a mai beszélt angol nyelv használata. Sok olyan kiegészítő internetes felülettel is megismerkedtünk, ami tovább színesítheti az órákat.
Mivel rengeteg új ötlettel gazdagodtam, más szemlélettel jöttem haza Horvátországból. Azért jelentkeztem a kurzusra, hogy szakmailag megújuljak és friss eszköztárral vágjak neki a következő tanévnek, és maximálisan ezt is kaptam. Az, hogy mindez Rovinj festői városában, kiváló szervezésben valósult meg, csak hab a tortán.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal