Molnár Erzsébet
A különféle kultúrák földje, Málta
Július 1-jén utaztam Máltára, hogy részt vegyek a július 3-14 között az Erasmus+ program keretében, az ETI szervezésében, tartandó továbbképzésen, melynek helyszíne St. Julian’s-ben volt. A továbbképzés címe: The Playground Classroom- Primary teaching. Én a módszertani képzés kéthetes verzióját választottam, de hasonló tematikában vannak egyhetes képzések is. A csoportunkban is volt, aki csak az első vagy a csak a második hétre jött. A csoportban cseh, szlovák, lengyel, s portugál kollégákkal ismerkedhettem meg. Azért választottam ezt a képzést, mert szerettem volna módszertani tárházamat gazdagítani, új ötletekkel, módszerekkel megismerkedni. S nem csalódtam.
A tanfolyamon minden nap 9:00-tól 14:30-ig szívtam magamba a tudást egy jól felszerelt, klimatizált tanteremben. Trénereink Tessie Bezzina ás Josianne Pisani mindent megtettek azért, hogy minél több gyakorlatban használható ötlettel gazdagodhassunk. Voltak köztük ismerkedős játékok, bemelegítésre és összefoglalásra alkalmas ötletek is. A különböző képességek (hallás utáni nyelvtanulás, beszéd, olvasás, írás) mindegyikére mondtak játékokat, amiket gyakorlatban is kipróbáltunk, s amikkel színesíteni tudjuk a tanórákat. Hogyan lehet inspirálni gyerekeinket, hogy beszéljenek, olvassanak. Hogyan könnyíthetjük meg a zárkózottabb diákjaink megnyílását. Arról is képet kaptunk, hogyan lehet a nyelvtant játékosan tanítani. A videók, drámajátékok változatos alkalmazására is adtak ötleteket. Pl: olyan honlapot is megmutattak, ahol videót lehet szerkeszteni, kérdéseket beilleszteni, illetve adott videóhoz feladatlapokat gyártani. A színesrúd készlet számos felhasználási módjával is megismerkedhettem. Ezeket az ötleteket nemcsak matek órán, de angolon, sőt olvasás órán is tudom hasznosítani. Olyan honlapokkal ismerkedhettem meg, melyek segítségével tudok képkártyákat, különböző rejtvényeket gyártani a gyerekeknek, Egy teljes nap szólt arról, hogy a különféle részképességzavarral küzdő diákjaink milyen problémával küzdenek a mindennapok során, s hogyan tudunk rajtuk segíteni. A nap folyamán adott feladat kapcsán mi is átélhettük azokat a kudarcokat, amikkel ők nap, mint nap találkozhatnak.
Szervezett kirándulások, túrák, városlátogatások színesítették a szakmai programot, amelyek kiváló lehetőséget biztosítottak a környék történelmének, kultúrájának, természeti kincseinek megismerése mellett a közösség összekovácsolására, a szakmai kapcsolatok építésére is. Az új (Valetta) és régi (Mdina) főváros mellett megismerhettük Gozo sziget nevezetességeit, s a több mint 5000 éves megalitikus templomokat is. Az iskola illetve délután önállóan szervezett programokon keresztül Málta számos látnivalóiban gyönyörködhettem, strandolhattam. A tenger különböző, gyönyörű kék színeit elmondani sem lehet
A két hét nagyon hasznos volt. Ajánlom mindenkinek a rengeteg gyakorlati tevékenységgel, játékkal fűszerezett kurzust. Azt kaptam, amit elvártam. Olyan ötleteket, amelyeket meg lehet valósítani a tanórákon. https://www.etimalta.com/course/the-playground-classroom-primary-school-language-teaching-2-weeks/ linken tudja mindenki megnézni a kurzus tematikáját.
Szeretném megköszönni koordinátoromnak, Nedeczky-Heinczinger Anitának és az ETI-nek, valamint Tessie Bezzina ás Josianne Pisani trénereimnek, hogy részese lehettem ennek a magas színvonalú képzésnek!
A kultúrák fővárosa, Firenze
A kultúra fővárosa, Firenze
Július 30-án utaztam Firenzébe, hogy részt vegyek augusztus 1-12. között tartandó 2 hetes Erasmus+ továbbképzésen. A képzés címe: 21st Century Teaching: Competence-Based Education, Soft-Skills and Creativity, Europass Teaching Academy szervezett. Azért érkeztem két nappal korábban, hogy már hétvégén elkezdjek ismerkedni Firenzével.
Azért esett a választásom erre a továbbképzésre, mert szerettem volna módszertani tárházamat gazdagítani, Ikt kompetenciámat fejleszteni, innovatív módszerekkel megismerkedni. A kurzus tematikája nagyon ígéretesnek tűnt, hiszen számos új 21. századi technika, módszer megismerését ígérte.
A képzés előtt elkészítettem egy hazánkat, iskolámat, szakmai pályafutásomat bemutató ppt-t.
Az angol nyelvű továbbképzésem 21st Century Teaching: két külön kurzusból állt. Első héten a Student Centered Classroom, a második héten pedig az Integrating Creativity and Innovation into Teaching kurzusból. Voltak napok, amikor 9:00-tól 14:00 óráig, illetve 14:00-19:00 óráig szívtam magamba a tudást egy jól felszerelt, klimatizált tanteremben. A két trénerünk Sheila Corwin és Iacopo Falcini volt.
Az első héten felülvizsgáltuk tanítási módszereinket. Minden témakörben kaptunk kérdőíveket, amiket kitöltve párokban, kiscsoportokban beszéltünk meg. Szó volt a diák központú oktatásról, arról hogy a te diákjaid számára melyik a legfontosabb illetve a legkevésbé fontos készségek. Különféle tanítási problémákra kerestünk megoldásokat, fényt derítettünk a külső és belső motiváció különbségeire. Számomra új módszernek tűnt a Flipped Classroom, melynek lényege, hogy a diák videó segítségével tanulja meg az adott anyagot, de mikor erről tanultunk rájöttem, hogy a digitális oktatásban már használtam ezt a módszert, csak sohasem neveztem nevén. Beszéltünk a feladatközpontú oktatásról. A tanfolyam végét a diák szemszögéből próbáltuk értékelni magunkat, munkánkat. Nagyon jók voltak ezek a megbeszélések, egyrészt azért, mert a kollégáktól is számos ötleteket kaptam, másrészt azért, mert angol nyelvi kompetenciám igencsak fejlődött. Minden témakörnél oktatónk bemutatott rövid videókat is.
Az első hét lezárásaként részt vettünk egy egész napos buszos kiránduláson, melyet a hazautazás miatt a két hét közötti szombaton tartottunk meg. Toszkána nevezetességeit bemutató kirándulás során eljutottam Pizzába, Siennába, San Gimignanoba, s a program chiantikóstolóval zárult.
A tartalmas és feltöltő hétvége után hétfőn reggel ismét az iskolapadba ültem, hogy Ikt eszközeim tárházát bővítsem.
A második héten számos új platformmal ismerkedtem meg. Készítettünk videókat, kvízeket, gift-ket, szerkesztettünk zenét. Moodboard segítségével képekben elmeséltük firenzei élményeinket. Nagyon tetszett a kincsvadászat. Különféle feladatokat kellett teljesíteni Firenzében, s mindegyik feladatról fotót vagy videót kellett készíteni. Először csoportokban lejátszottuk a játékot, majd miután visszaérkeztünk a terembe, megtanultuk hogyan kell ilyen feladatokat összeállítani.
Nagyon sok jó ötlettel gazdagodtam, számomra teljesen új platformokat ismertem meg, próbáltam ki. Sajnos gyerekeimmel az életkori sajátosságuk miatt keveset fogok tudni használni.
Amikor nem az iskolapadot koptattam, akkor Firenze gyönyörű látnivalóiban gyönyörködtem. A teljesség igénye nélkül jártam Az Uffici képtárban, a Dómban, Pitti Palotában, Firenze számos templomában, megnéztem Michalengelo Dávid szobrát, stb. A közös kiránduláson kívül voltam Cinque Terrében, Fiesoleban, ahonnan az őslakosok betelepültek, és Velencében.
A két hetet családnál töltöttem, ahol bepillantást nyertem az olaszok hétköznapjaiba, gasztronómiájába. Így nemcsak a látnivalók megismerésével bővült az olasz kultúrám. A házinéninél az ott töltött két hét alatt egy dubaji, három lengyel, két spanyol diákkal is megismerkedtem.
A két hét nagyon gyorsan elrepült. Mindenkinek tudom ajánlani ezt a kurzust, hiszen nagyon sok új ötletet kaptam. Módszertani tárházam szélesedett, angol nyelvi készségem sokat fejlődött. Szakmai hálóm bővült, hiszen mindkét héten több külföldi ( lengyel, spanyol, török, német, bolgár, észt, szlovák) kollégával, s oktatási módszereikkel ismerkedhettem meg. Illetve nemcsak a kurzust, hanem Firenzét is ajánlom. Firenzét, ahol minden épületnek történelme van, ahol a belvárosban nincs olyan utca, ahol ne lenne egy templom, egy látnivaló.
Szeretném megköszönni koordinátoromnak, Nedeczky-Heinczinger Anitának és az Europass Teaching Academy-nak hogy részese lehettem ennek a magas színvonalú képzésnek!
Tanulás és feltöltődés Rovinjban
Július 8-án utaztam Rovinjba, hogy részt vegyek a július 11-22 között tartandó 2 hetes Erasmus+ továbbképzésen, melynek címe: Nemcsak füzet és ceruza - Játékok, fogások, módszertani eljárások az alsós matematika, írás és fogalmazásórákon; melyet a JUTAKI Bt- HUNGARY EXPERT szervezett. Azért érkeztem két nappal korábban, hogy már hétvégén elkezdjek ismerkedni Isztria szívével, Rovinjjal.
Vasárnap este a továbbképzés előtt egy finom vacsora keretében megismerkedhettünk az oktatókkal és a továbbképzések résztvevőivel, így hétfőn reggel, akarom mondani délután már sok ismerős arc várt a teremben.
Azért esett a választásom erre a továbbképzésre, mert szerettem volna módszertani tárházamat gazdagítani, olyan játékokat tanulni, amelyeket tudok alkalmazni írás-, fogalmazás-, illetve matematikaórán. A kurzus tematikája nagyon hasznosnak tűnt, hiszen gyakorlatban használható ötletek, játékok elsajátítását ígérte, s nem utolsó sorban én is nagyon szeretek játszani.
A magyar nyelvű továbbképzésem ( Nemcsak füzet és ceruza) két külön kurzusból állt. Első héten a Vonások és fogások, a második héten pedig a Matekos játék, játékos matek kurzusból. Minden nap 12:30-15:30 között egy jól felszerelt, klimatizált tanteremben szívtam magamba a tudást, a játékokat, az ötleteket, a módszertani fogásokat, melyeket Oravecz Márta és Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes tréner prezentált. Mindkét előadó az aktivitásra, játékos ismeretszerzésre helyezte a hangsúlyt. Márta az óvodától indult, s 1.-2. osztályban használható tippeket adott, Ági pedig felölelte a 3.-4.-es korosztályt, valamint kitekintett a felsőbe is. Így a továbbképzés teljes egész volt, hiszen felölelte mind a négy évfolyamot.
Az első héten 6-10 éves gyermekek tevékenységgel és játékkal támogatott anyanyelvi neveléséhez kaptunk elméleti és gyakorlati képzést. A kezdeti alapoktól a betűk, szavak, mondatok kisebb egységein keresztül jutottunk el a szövegig, majd az írás - fogalmazás ellenőrzéséig, az értékelésig. Ötleteket kaptam, hogyan vezethető rá a gyermek a helyes ceruzafogásra, milyen sokrétű feladattal fejleszthető a finom-motorika. A vonalrendszer előkészítésére is tártak fel újabb lehetőségeket. Megtanultuk a vázlatírás legegyszerűbb formáit. Számos új ötlettel gazdagodtam, amiket akár az előkészítő szakaszban, akár az írásórákon, akár harmadik osztályban a fogalmazás előkészítésénél tudok majd kipróbálni, használni.
Mivel a továbbképzésünk délután volt, ezért előtte és utána is tudtunk kirándulni, strandolni. Az első héten részt vettem esti delfinleső hajókiránduláson. Miközben a csodás naplementében gyönyörködtünk, megcsodálhattuk ezeket az aranyos élőlényeket is. Jártam Pulában, ahol meglátogattam a fantasztikus Amfiteátrumot is.
Az első hét lezárásaként részt vettünk egy egész napos adriai hajókiránduláson, melyet a hazautazás miatt a két hét közötti szombaton tartottunk meg. 3 hajóval jártuk be a csodálatos Limski fjordot és Vrsar városát. Ez utóbbi egy dombra épült festői szépségű kis városka, ahol bejárhattuk a sziget utcáit, meglátogathattuk nevezetes épületeit, gyönyörködhettünk a panorámában. Ezt követően a hajón egy finom grill ebéd várt minket, s utána egy kis fürdőzésre is jutott időnk. Hazafelé úton a delfinek ismét megmutatták magukat.
A tartalmas és feltöltő hétvége után hétfőn délután ismét az iskolapadba ültem, hogy részt vegyek továbbképzésem 2. felvonásán, amely a Matekos játék, játékos matek címet kapta.
Varga Tamás és C. Neményi Eszter módszereivel ismertettek meg minket a trénerek. Ennek lényege a cselekvő tapasztalatszerzés. Vagyis az, hogy az új ismeretek tanításakor s annak elmélyítésekor minél több érzékszervet kapcsoljunk be. Bármelyik témakörnél járunk is, játsszuk el, rakjuk ki, rajzoljuk le, hajtogassunk... Ennek eredményeképpen sokkal könnyebben értik meg diákjaink a tananyagot s sokkal nagyobb mértékű lesz a tudás elsajátítása. Fontos az is, hogy a gyerekeket bevonjuk az eszközök készítésébe is. Hatékonyabb az az eszköz, amit ő készíthet el, mint az, melyet a boltban vásárolunk meg. Matematikai probléma esetén fontos, hogy akár próbálgatással is, de ő maga jöjjön rá a helyes megoldásra, s ne prezentáljuk neki készen azt. Mindig tárjuk fel az ok-okozati összefüggéseket, építsünk a korábbi, meglevő tapasztalatokra.
Témakörönként haladtunk és megismertünk sok olyan játékot, eszközt, amellyel az adott korosztály tanulását, az ismeretek elsajátítását, ismétlését; élményszerű, valóságon alapuló, felfedező ismeretszerzését támogatni tudjuk. Sajnos az idő rövidsége miatt nem tudtunk mindent kipróbálni, eljátszani.
A teljesség igénye nélkül nagyon sok új játékot tanultam. Pl. Tenzi, Átkelés a folyón, Malac, Latolgató, tájékozódási játékok, a barkochba-játék több, számomra eddig ismeretlen változatát; hogyan készítsük el a sudoku egyik legegyszerűbb fajtáját, a szín sudokut. Hajtogatással elkészítettünk egy 100-as táblát, amit akár szorzásnál, akár bennfoglalásnál is kiválóan lehet használni.
Összességében nagyon hasznos volt számomra ez a két hét. Nagyon sok gyakorlatban alkalmazható játékot ismertem meg. Mindenkinek ajánlom ezt a képzést, mert azt kaptam, amit elvártam. Olyan ötleteket, amelyeket meg lehet valósítani a tanórákon.
Szeretném megköszönni koordinátoromnak, Nedeczky-Heinczinger Anitának és a JUTAKI Bt- HUNGARY EXPERT részéről Véghné Juhász Krisztinának, hogy részese lehettem ennek a magas színvonalú képzésnek!
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal