Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Fejes Anikó

hétfő, 22 augusztus 2022 14:54

Inclusive Education - Prága

2022. augusztus 8-12. között vettem részt Prágában Erasmus+ továbbképzésen, kurzusom: „INCLUSIVE EDUCATION”. Ez az utazás 2020. évről tolódott a covid miatt csaknem két évet. Eredetileg nem ezt a kurzust választottam, de a korábbi iskola nem jelezte vissza a jelentkezésemet.

Vasárnap reggel utaztam Csehországba vonattal, sajnos majdnem egy órával több volt a menetidő a tervezettnél. A modern főpályaudvaron nagyon könnyen tájékozódtam és mivel szerettem volna már az első napot a város felfedezésével tölteni, gyalog indultam a szállásomra. Sétám során – mely az óvároson át vezetett – többször megpihentem, hisz a város gyönyörű és szinte vonzotta a tekintetemet a látványosságok sokasága. A szállásomat a képzés helyszínéhez közel foglaltam le, mely egy egyetemi kollégiumi szoba volt (az épület egy része hotelként működik).

Hétfőn reggel találkoztam a csoportommal: 6 román, 2 portugál, 2 horvát, 3 spanyol, 1 ciprusi és 1 magyar részvevő volt ezen a képzésen. Egy modern irodaépület felsőbb szintjén szervezték meg képzést, s a kávé, tea, édesség, friss, ízesített víz várt bennünket reggelente és a szünetekben is fogyaszthattunk ezekből. A kurzust szervező intézetben David Brož-t a felmerülő kérdésekkel bármikor megkereshettük, készségesen segített.

Csoportunkban a nyelvhasználat érdekesen alakult. Az angol volt természetesen a domináns, de amikor kis csoportokban dolgoztunk, akkor sokszor a spanyol került előtérbe. Több résztvevőnek ez volt a második idegen nyelve, az angol után ill. három főnek az anyanyelve.

Előadónk öt napon keresztül Denisa Mouchová volt, aki érdekessé, változatossá tette a tanfolyamot.

Napindító játékokkal hangolódtunk rá az előadásokra; az elmélet ismertetése közben csoportmunka is volt, amit véletlenszerű csoportalkotás előzött meg, így a részvevők mintegy 80%-val dolgoztam együtt. Nagyon segítőkészek voltak a kurzustársaim, harmonikusan együttműködtünk. Voltak témák, melyek magasabb angol nyelvi szintet igényeltek, mint ahol én tartok, így szinte folyamatosan a Google Fordító-t „hívtam” segítségül.

Az első napunk játékos ismerkedéssel kezdődött: egy-egy hatalmas, „félkész” katica köré ült le 5-6 fő, úgy hogy más-más iskolákból/országokból érkeztek, majd közös tevékenységet/hobbit kellett gyűjteni és a katica pöttyeibe beírni, majd a lábaihoz egyéni jellemzőt feltüntetni. Ezek felolvasásával mutatkoztunk be egymásnak. Ezt követően négy fogalmat beszéltünk át - befogadás, kirekesztés, elszigetelődés, integrálás -, melyeket érdekes ábrákkal szemléltetett Denisa.  Ebéd után városnézést szerveztek részünkre; egy kedves hölgy vezetésével tekintettük meg Prága nevezetességeit.

A keddi napunk egy-egy Dixit kártya kiválasztásával kezdődött, aminek felmutatásával ismét bemutatkoztunk és meséltünk a képhez való kapcsolódásunkról. Ezután a kirekesztés jelenségéről beszélgettünk csoportokban, majd a verbális – paraverbális – non verbális kommunikáció volt a téma, kiemelve az aktív értő figyelem jelentőségét, a fejlesztő értékelés fontosságát, és a visszacsatolás melynek kapcsán egy humoros videót tekintettünk meg (https://www.youtube.com/watch?v=SPVnOonSO-s). Ebéd után a Kolhberg-féle erkölcsi fejlődésről tartott Denisa előadást, majd egy tanmese meghallgatása után csoportokban vitattuk meg a történet szereplőinek viselkedését, erkölcsi felelősségét.

Szerdai napon az érzéseké volt a főszerep; az alapérzelmek (düh, bánat, undor, félelem, meglepődés, öröm) kifejezésének fontosságáról beszélgettünk és megismerkedtünk a „Érzelem-méter” (Mood meter) – rel https://www.youtube.com/watch?v=qj6AIczvDhg. Az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez jól használható ez a táblázat, az érzések, hangulatok megfogalmazásán túl a szókincsbővítést is segíti.

Csütörtökön a különböző tanulási stratégiákról szólt az előadás és a pénteki záró napon a művészeté, a színjátszásé és az improvizációé volt a főszerep.

A délutánok folyamán Prága utcáit jártam, a Vencel tértől indulva, az óváros utcáin és terein át a Prágai Várig jutottam el, kezemben egy részletes útikönyvvel. Számtalan kulturális programot kínált a város, én péntek estére egy kamarazenekari koncertet választottam a Szent Szalvátor-templomban (Klementinum), ahol Vivaldi mellett Beethoven, Schubert, Smetana, Mozart és Verdi dallami csendültek fel, sőt a templomi orgonán Bach muzsikáját is hallhattam.

Örülök, hogy hosszú idő után megvalósult az utazásom, sok új tudással gazdagodtam; törekszem a játékos feladatok megvalósítására, az előadásokon hallott ismeretekben igyekszem elmélyülni.

2022. július 10-16. között vettem rész első alkalommal Erasmus+ továbbképzésen, úticélom Alicante volt, ahol a tanórán alkalmazható digitális munkaformákkal ismerkedtem meg. Kurzusom pontos megnevezése „INNOVATIVE METHODOLOGIES AND ICT TOOLS IN THE CLASSROOM”.

Menetrendszerinti, közvetlen repülőjárattal érkeztem meg a spanyol tengerparti városba a tanfolyam kezdete előtt egy nappal. Kétcsillagos hotelben volt a szállásom, melynek elfoglalása után rövid sétákat tettem a környéken.

Vasárnap délután öt órakor egy közeli hotel különtermében volt a heti program részletes tájékoztatója. A vezető – Ángel Gallardo López - rendkívül kedvesen, jól érthetően beszélt angolul és minden részletre kiterjedő bevezető előadást tartott számunkra. Négy kurzust szerveztek ebben az időszakban (~ 35 fő), s nyolcan Magyarországról érkeztünk. Rajtunk kívül francia, német, lengyel, görög, román, portugál, olasz, horvát pedagógusok voltak.

A szervezők játékkal könnyítették meg az ismerkedést: véletlenszerű csoportkialakítással ún. szabadtéri szabadulószobás játékkal bejártunk több nevezetességet a városban (a tervezett ~6 km helyett a csapatom ~9 km-t sétált ). Ez rendkívül szórakoztató játék volt, jól éreztem magam a társaimmal. (Szükséges volt a GPS Orienteering applikáció letöltése.)

Az első délelőtt minden résztvevő PPT-ben mutatta be iskoláját és városát, ahonnan érkezett. Ezt követően a Trello, a Genially, az Edpuzzle és a Google Site alkalmazásokról kaptunk tájékoztatót. María és segítője Lola vezette a kurzust, akik rendkívül jó érzékkel, tudatosan felépített, jól követhető, élvezetes, energiával és ötlettel teli előadásokat tartottak nekünk minden egyes nap. Folyamatosan segítettek bennünket, jelzéseinket figyelembe vették, felmerülő kérdéseinkre, esetleges bizonytalanságainkra mindig pozitívan reagáltak.

A második napra a kurzusvezetők 3-4 fős csoportokba rendeztek bennünket aszerint, hogy ki milyen iskolában tanít (alsó tagozat-felső tagozat-gimnázium). Napindító vidám feladatokkal kezdtük a délelőttöket, s ez mindig nagyon jó hangulatot teremtett.

Megtanultam a www.edpuzzle.com alkalmazás használatát, ezenkívül a projekt alapú oktatásról kaptam részletes tájékoztatást és több kooperatív technikával is megismerkedtem. Figyelmembe ajánlották a www.socrative.com és a http://rubistar.4teachers.org/index.php alkalmazásokat, melyek az alsó tagozaton jól használhatók.

Pénteken a https://www.goosechase.com/ telefonos alkalmazással egy felejthetetlen „versenyben” vettünk részt a már kialakított 3-4 fős csoportokban. Sokat nevettünk és nagyon jó hangulatot teremtett ez a „kincsvadászat”.

Hétfőn délután egy nagyon szimpatikus idegenvezetővel felkerestük a város nevezetességet, mesélt a város történelméről és ő kísért el másnap bennünket a Régészeti Múzeumba is. Csütörtök délután a közeli Tabarca szigetére utazunk el hajóval, ahol szervezett ebéd várt bennünket és volt lehetőségünk e csöppnyi szigetet felfedezni.

A csoportomban 13-an voltunk (német, román, lengyel, görög, magyar nemzetiségűek) WhatsApp-on kommunikáltunk egymással, ha bármelyikünkben felmerült egy kérdés mindig akadt valaki, aki segített. Az angol nyelv használatában sokat kell még fejlődnöm, a mindennapi gyakorlás elengedhetetlen.

A kurzust vezető María Viciana és a segítője Lola Giner rendkívül felkészült volt, nagy gyakorlattal rendelkeznek e témában. Az iskola vezetője – Ángel Gallardo López – naponta kétszer tartott ún. fogadó órát (reggel és kora délután is), hogy a felmerülő kérdésekkel/kérésekkel megkereshessük őt.

Jól éreztem magam az első Erasmus utamon, örülök, hogy a pályázat adta lehetőségekben részesülhettem! Köszönöm!