Jura Joanna Danuta
Creativity in the Classroom-Málta
2022. július 31. és augusztus 14. között az Akkreditált Erasmus pályázat keretében részt vehettem a Vallettában, Máltán, az Easy School of Languagesáltal szervezett Creativity ad Motivation in the Classroom with Teacher Language Development elnevezésű tanfolyamon.
Az Easy SL egy ösztönző, barátságos tanulási környezetet biztosít Valletta szívében, a Világörökség fővárosában. Az iskola néhány percnyi sétára fekszik a város legizgalmasabb történelmi helyszíneitől. Az iskola arra összpontosít, hogy 18 éven felüli felnőtteknek angolt tanítson, és egy tanulási központtal és ingyenes Internet-hozzáféréssel rendelkezik. Alan Marsh tapasztalt és képzett szakember. A tanítási módszertan kommunikatív, feladatalapú megközelítésen alapul, amely lehetőséget ad arra, hogy a tanfolyam résztvevői olyan módszereket sajátítsanak el, melyek lehetővé teszik, hogy később a tanárok által tanított diákok nyelvtudásukat a valós életben tapasztaltakhoz hasonló helyzetekben használják. Az Easy SL egy olyan Tanárképző Intézet, amely vonzza a tanárokat a világ minden tájáról, akik azért jönnek ide, hogy fejlesszék saját oktatási készségeiket.
A tanfolyamon többségében általános iskolai és középiskolai tanárok vettek részt, de volt olyan pedagógus is, aki felnőttképzésben tanít angol nyelvet. Ugyan, az is igaz, hogy a tanfolyam nyelve és a tanfolyam tartalma az angol nyelvre koncentrál, az ötletek és módszerek könnyen alkalmazhatóak más nyelvek tanításánál is, ezért a tanfolyam idegen nyelvet tanító tanárok számára is alkalmas, ha van egy B1-es-B2-es angol nyelvtudása.
A tanfolyam tartalma:
- nyelvtani jelenségek, szókincs és a 4 készség érdekes, motiváló módon való tanítása, fejlesztése
- az élő, ma használt idegennyelv elsajátítása (anglicizmusok, idiómák, közmondások, mai használt beszélt nyelv fordulatai)
- kiejtés tanítása
- érdekes, aktivitást igénylő „warmers” és „icebreakers”
- az olvasáskészség fejlesztése kreatív módon
- az íráskészség és beszédkészség kreatív módon való tanítása, fejlesztése
- különféle szintű és típusú nyelvi játékok használata
- dalok és a zene használata a nyelvoktatás során
- Storytelling- különböző módszerek a beszédkészség fejlesztésére
A két hét alatt megtanultam, hogy a nyelvtanulás nem „játék” (it is not „fun”), kemény munka van mögötte mind a pedagógus, mind a diák részéről, rendszerességet és tanulást kíván, minden csak nem játék, bár a módszerek játékosak is lehetnek, de a végén tanulni kell. Nincsenek olyan remek meglátások, jó módszerek vagy követendő szemlélet, amely mindenkinek beválik, arra nem számíthatunk, hogy megtaláljuk az „egyetlen igaz módszert”, amely mindenki számára „hatékonyan” nyújt „valódi nyelvtudást” „gyorsan és könnyedén”.A kapott módszerek sokszínűek, sokféle szintre alkalmasak és ahogy Alan Marsh, a tanárunk mondta, mindenkinek a saját osztályára, tanulóira kell szabnia.
Amit a tanfolyamon megtanultam, hogy az élményalapú nyelvtanulás célja, hogy a megszokott osztálytermi rutinok, a hagyományos oktatási formák, a tipikus nyelvtanulási feladatok helyett találjunk olyan eszközöket, tevékenységeket, módszereket, amelyek lehetővé teszik, hogy a tanulók teljességükkel vegyenek részt a tanulási folyamatban.
Alan Marsh nyelvtanulási megközelítése, amelyet a pedagógiai módszertanban élményalapú nyelvtanulásnak nevezünk, elsősorban azt tűzi ki célul hogy olyan szemléletet és módszereket adjon a nyelvtanárok kezébe, amellyel élmény a nyelvtanulás és amely célzottan növeli az általános és középiskolás diákok motivációját, önbizalmát, miközben a kulcskompetenciák területein fejleszti idegennyelvtudásukat, elsősorban a beszédkészségüket, de íráskészségüket, nyelvtani ismereteiket és hallás utáni készségeiket, valamint növeli az osztályterem kohézióját, segíti az osztálytermen belül a kooperatív tanulást.
A tanfolyam során megtanultam, hogy a nyelvtanulás nem sprint, hanem maraton. Nyelvtanárként abban kell segítenünk a tanulókat, hogy olyan nyelvtanulási szokásokat alakítsanak ki és kövessenek, amelyek biztosítják, hogy hosszú távon is fenntartható legyen a nyelvtanulási motiváció.
A tanfolyamról összességében elmondható hogy olyan szemléletet próbál átadni, amelyet követni szeretnék a nyelvtanításban:
1. figyelemmel szeretnék lenni diákjaim egyéni különbségeire
2. célom, hogy a diákok valódi nyelvtudásra tegyenek szert
3. bár természetesen meg kell felelnünk az iskolai elvárásoknak, arra törekszem, hogy a keretek ne korlátozzanak
4. a motiváció kulcsfontosságú szerepet játszik a hosszú távú célok elérésében.
A kurzus után viszont elmondhatom, hogy ugyan a 2 hét 1-1 heti anyagra szétosztható – Creativity az első héten és Teacher development a másodikon, de a 100%-os eredményt és élményt akkor kapod, ha a 2 heti kurzust egyben végzed el. Van a palettán minden, mi szem-szájnak ingere. Jó tanulást!
#Málta #Valetta #EasySchoolofLanguages #Creativityintheclassroom #SzegediTömörkényIstvánGimnázium #Akkreditációspályázat
Climate cares! Környezetvédelmi tanfolyam
2021 nyarára, a spanyol PMSE+ által szervezett Climate Cares! Izlandi, Reykjavikban szervezett környezetvédelmi 7 napos tanfolyamot választottam, mivel a környezettudatosság, környezetvédelemre való tudatos nevelés is egyik alkotó eleme a pályázatunknak. Idegennyelv tanárként is rendkívül fontos téma a nyelvoktatásban. Rendkívül fontosnak tartom, hogy a tanulóink egészséges környezetben éljenek, hiszen az egészséges lélek egészséges környezeti háttérrel kell rendelkeznie. A környezeti hatások kihatnak az egyén viselkedésére is. Kiegyensúlyozott, a környezetet tisztelő ifjúság nevelése a cél.
A tanfolyam leírása:
A tanfolyam célja a környezet megóvására való tudatos nevelés, hogyan neveljük tanulóinkat a környezettudatos viselkedésre, hogyan törődjenek a környezetükkel, hogyan tanítsuk meg őket arra, hogy a klímaváltozással megküzdjenek, hogyan vegyenek fel olyan életvitelt, amely környezetbarát, hogyan éljenek környezetkímélően a mindennapjaikban. A közösségüket hogyan formálják környezettudatos magatartásra.
A szabadban és az osztályteremben is szervezett tevékenységeket az iskola, megtanított stratégiákat, megmutatta milyen környezetvédelmi módszereket alkalmazhatunk.
A cél olyan tudatos gyerekeket nevelni, akik tudatos felnőttekké válnak. Érzékenyebbé kell tennünk tanítványainkat a természet és a környezet iránt.
Fontos megtanítani a gyerekeknek, hogy minden egyén része egy nagyobb közösségnek, és egyénileg, de együtt is tehetünk a környezetért. A cél a természet és a Föld megóvása. Fontos a diákokban kialakítani a felelősségtudatot.
Rengeteg olyan módszert, oktatói anyagot biztosít a tanfolyam, ami a gyakorlatban, a tanításban hasznosítható.
Különféle szimulációs feladatokat ismerhettünk meg a tanfolyam során eőadások, szemináriumok és workshop-ok keretében.
Tematika:
- Klímaváltozás-jellemzők és hatások
- Környezetvédelem
- Fenntarthatóság
- Ökológiai szokások
Amit tudni kell, hogy bár a július Izlandon is nyári hónap, ebben az országban a nyár 11-12 fokos hőmérsékletet jelent és bár napsütéses időszakok is vannak, de többségében melegen öltözve, téli, meleg ruhákban jártunk, rétegesen öltözködve, a vízálló ruházatra gondot fordítva.
A foglalkozások reggel 9 órától délután 14 óráig tartottak és tematikáját tekintve rendkívül széleskörűek voltak. Az oktató törekedett a környezet, környezetvédelem, fenntarthatóság minél részletesebb bemutatására, megbeszéltük, hogy az egyes az országokban milyen a gazdaság és a környezet kapcsolata, illetve, hogy azok hogyan hatnak egymásra.
Mivel a tanfolyam témája a környezetvédelem volt, ezért a tanfolyam során volt két tanulmányi kirándulás a Seltún Geotermikus Nemzeti Parkba és elmentünk egy gyalogtúrára a Geldingadalir vulkánhoz, amely egy működő vulkán.
A fakultatív kirándulások is a tanfolyam tematikájába illeszkedtek, így meglátogattuk a Blue Lagoon nemzeti örökséget valamint fakultatív kirándulást szerveztek Gulfoss Gejzírhez és a Golden Circle-höz (Arany Vízesés) is.
Önállóan a Snaefellsness Peninsula-hoz és a Glacier Lagoon-hoz kirándultunk.
Reykjavik, a főváros látványosságai gyalog könnyen megközelíthetőek. Fontos megemlíteni a Hallgrimur templomot, amely lávahegy formájú. Láttuk Leifur Eiriksson emlékművét is, aki viking harcos volt és ma Izland Fiaként tekintenek rá. Egy Reykjavikban élő volt tanítványom megmutatta nekünk a várost és mesélt a város történetéről, bevezetett minket Izland gasztronómiájába. Megkóstoltuk a Hákarl-t, ez rothadt cápahús, amit 6 hónapig érlelnek, és ezután dolgozzák fel. Megkóstoltuk a brennivin-t, amely burgonyából készült, köménnyel ízesített töményital.
A szabadidőnket, amikor csak lehetett egykori tanítványommal, Alízzal töltöttük. Jó volt látni milyen szép, erős, intelligens, elszánt nő lett belőle. Nagyon büszke vagyok rá és örülök, hogy a tanfolyam időszakában egy kis időt vele tölthettünk.
Content and Language Integrated Learning Course
I currently teach at the István Tömörkény High School and Secondary Grammar School of Arts and Cratfs. This year we applied for Erasmus + grant and I was granted an Erasmus + scholarship to the Edinburgh School of English. I took the CLIL course ( Content and Language Integrated Learning). The course itself lasted a week, from August 5-11. I,however, had the chance to spend 10 days in Edinburgh. The course is designed for non-native teachers of English.
It was organized in sections, there was a morning and an afternoon section and every section dealt with different aspects of teaching and learning English as a foreign language.
We discussed the following aspects: problems and solutions of CLIL environment. We also discussed the use of English and the native language in the classroom. Teaching and activating key vocabulary in a class was also an essential part of the training. We discussed the importance of analysing and planning the different components of a lesson,why it is important to specific teach vocabulary and its pronunciation.We covered the construction of speaking activities., using different warmers for different age groups. We also talked about giving accurate instructions and corrections during classes.
The job-related skills that I acquired are: how to help students understand texts better,what are the different ways of helping students understand texts, spoken English. Using native links, webpages for planning the lessons were also of utmost importance.
The most important issue, however, was how to get students to think rather than just receive ready-made answers. We were shown methods regarding how to work on students' cognition, methods for recycling vocabulary and improving text-related competence were also discussed.
I have also gained new computer skills: I am able to use online materials for extending vocabulary and constructing revision exercises, sourcing, am able to further develop and adapt native materials.
This time in Edinburgh is the time of the Fringe, the Summer Festival, I had the chance to see buskers in the street, attend concerts, see a Storytelling performance at the Storytelling Centre and participate in many more programs within the Fringe. These performances enabled me to get to know people,listen to Scottish legends,stories,hear Scottish music,see Scottish dances, admire Scottish art at the National Museum of Edinburgh.
I also saw the exhibition of the old and new Edinburgh, a fascinating collection of photos.
I became more open-minden,acquired deeper knowledge and understanding of the Scottish roots, which I will be able to use in my teaching.
However, the most exciting experience was that I learned different phrases, expressions,vocabulary which is typical of the Scotts.( wee people,selkies, kelpies etc).
I am very thankful to the Erasmus + office and its people for this unique experience.
Thank you Krisztina and Anita.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal